kruh podzim 2021: re:architekti a CBArachitektura

Jak vyhrát architektonickou soutěž?

Zdroj
Anna Rehberger, Kruh z.s.
Vložil
Tisková zpráva
09.12.2021 08:00
Přednášky

Praha

Nové Město

David Pavlišta
Tomáš Zdvihal
re: architekti

Na pozvání spolku Kruh vystoupí v prosinci studio re:architekti, jehož zástupci si jako téma přednášky vybrali architektonické soutěže. V rámci cyklu Dialogy si přizvali hosta, spolek CBAarchitektura, který se organizováním architektonických soutěží zabývá. Přednáška „Jak vyhrát architektonickou soutěž“ se uskuteční ve čtvrtek 9. prosince 2021 v 19:30 hodin v kině Světozor v Praze. V dialogu se potkají architekt a spoluzakladatel kanceláře re:architekti David Pavlišta a architekt Tomáš Zdvihal, který spoluzakládal spolek CBArchitektura.
Architektonický ateliér re:architekti vznikl v roce 2011 a od počátku si jako hlavní téma vybral urbanistické úlohy. Poměrně rychle si získal reputaci častými oceněními v architektonických soutěžích. Díky tomu se těžiště práce přesunulo na veřejné stavby. Podstata práce ateliéru tkví v zájmu o kontext, v citlivosti a empatii. Vrstvení města, spojování starého s novým je klíčovým tématem v jejich návrhu staveb i urbanismu. Členové ateliéru re:architekti publikují v odborném tisku, vystavují, přednáší, učí na vysokých školách a profesionálně se věnují městské správě.
Spolek CBArchitektura vzniklo v roce 2012 jako neformální sdružení architektů v Českých Budějovicích s hlavními vizemi ovlivnit současnou podobu tohoto města a kraje, a to i v dlouhodobějších vizích. Cílem spolku nebylo navrhovat konkrétní stavby, ale vytvořit platformu pro sdílení názorů o současné architektuře a urbanismu, a to pro občany a zastupitelé měst. Témata spolku se věnují základním otázkám, jak stavět – proč stavět – co stavět, jak si vybrat architekta, co může přinést architektonická soutěž nebo architektonický workshop, a dále tématu veřejných staveb a veřejného prostoru. V průběhu let se jejich aktivity přesunuly i na celorepublikové působení. Jsou jedni z organizátorů architektonických soutěží v rámci republiky.
Studio re:architekti, ale i spolek CBArchitektura se několikrát zapojili do festivalu Den architektury, který již 11 let pořádá spolek Kruh a to na různých místech po České republice.
„Architektonická soutěž otevírá pro města možnosti, jak přizvat k řešení jejich aktuálních problémů kvalitní architekty. V současnosti již vybraná města neřeší jen co a za kolik postavit, ale i jak kvalitně. Proto jsou architektonické soutěže zásadní pro rozvoj našich města obcí. Je ale otázka, jak se dá soutěž vyhrát. Vybírají porotci progresivní řešení či spíše konzervativní? Jaké slovo mají nezávislí porotci a jak je možné anonymně návrh obhájit? To jsou vše otázky, na které by chystaný Dialog Davida Pavlišty z re:architekti a architekta Tomáš Zdvihal z CBArchitektura měl odpovědět,“ dodává k tématu přednášky Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku Kruh a festivalů Den architektury a Film a architektura
Přednáška studia re:architekti a spolku CBArchitektura se uskuteční ve čtvrtek 9. prosince 2021 od 19h30 v kině Světozor a proběhne podle aktuálně platných covidových opatření. Vstupné na akci lze zakoupit v kině Světozor.
Přednášky jsou připravované v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR. Program může být změněn podle aktuálních nařízení vlády ČR či zahraničních vlád a jejich opatření.
Více informací najdete na www. kruh.info
0 komentářů
přidat komentář

Související články