Kim Förster: Uncementing Modernity - online přednáška v Galerii VI PER

From the Kiln to the Quarry

Zdroj
Galerie VI PER
Vložil
Tisková zpráva
29.01.2022 09:55
Přednášky

Praha

Karlín

V současné době je cement po vodě nejpoužívanějším materiálem; prodává se buď v pytlích jako nejmenší jednotka pro kutily, nebo jako plná nákladní auta s hotovou betonovou směsí pro velké stavby. Vzhledem k tomu, že budoucnost betonu je více než kdy jindy zpochybňována kvůli jeho vlivu na oteplování atmosféry, se tato přednáška zabývá tím, jak by mohly architektonické humanitní vědy přistupovat k cementu jako k mezinárodně obchodované komoditě. Cement, kdysi kritický stavební materiál modernity 20. století, který se nyní naturalizoval, bude rozebrán z hlediska jeho minulosti, přítomnosti a budoucnosti: budeme se věnovat architektonické historii pece, která je centrem technologického systému; nedávným dominantním představám budoucích architektonických materiálů, procesů a technologií; a ekologickým přístupům k rekultivaci nepoužívaného lomu, čtenými jako podobenství o zacházení se všemi systémy Země. Je-li beton nejrozšířenějším geologickým znakem antropocénu a architektura na něm zůstává závislá, znalost globální historie cementu je nutná pro planetární přežití a spravedlnost.
Kim Förster je historik architektury, publicista a pedagog, od roku 2019 přednáší na Manchesterské univerzitě, kde je součástí MARG (Manchester Architecture Research Group). Ve svém výzkumu a výuce se zabývá ekologií v architektuře, environmentálními, energetickými a materiálovými dějinami a také humanitním pohledem na cement jako kritický stavební materiál.
Přednáška je součástí doprovodného programu výstavy Planetary Home Improvement. Do kontextu výstavy ji zasadí Amelyn Ng, architektka a jedna z kurátorek výstavy.
Událost proběhne prostřednictvím platformy Zoom.
0 komentářů
přidat komentář

Související články