Železniční nadšenci chtějí zachránit výtopnu v Kořenově

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
24.04.2010 10:20
Kořenov (Jablonecko) - Železniční společnost Tanvald chce zachránit bývalou výtopnu v Kořenově. Budova z roku 1903 je součástí technického zázemí ozubnicové tratě z Tanvaldu do Kořenova. Nemá střechu, okna ani dveře. Patří k nejohroženějším památkám Libereckého kraje. Pokud se podaří získat evropské peníze na rekonstrukci, bude zřejmě v budoucnu depem pro unikátní ozubnicové lokomotivy, které musí stát pod širým nebem na nádraží v Tanvaldu, řekl ČTK Petr Prokeš z železniční společnosti.
    Projekt za zhruba 20 milionů korun počítá nejen s revitalizací výtopny v Kořenově, ale také s  rozšířením muzea ozubnicové dráhy ve výpravní budově v Kořenově a s propagací unikátní ozubnicové trati Tanvald - Kořenov - Harrachov, která je od roku 1992 kulturní památkou včetně mostů, tunelů a budov. "Chtěli bychom také využít prázdné prostory výpravní budovy v Kořenově a vybudovat v nich konferenční, informační a turistické centrum," dodal Prokeš.
    Provoz na více než stoleté ozubnicové trati z Tanvaldu do Harrachova začal v roce 1902. Na dvanáctikilometrové trati jsou tři úseky s ozubnicí uprostřed koleje, která pomáhá lokomotivám překonat příkré stoupání.
    Spojnice mezi Jizerskými horami a Krkonošemi je nejstrmější železniční tratí v republice a v posledních letech se stala vyhledávanou turistickou atrakcí. Pětkrát do roka na ní jezdí i  unikátní ozubnicové lokomotivy. Partnery projektu, který má technický unikát více zviditelnit, jsou Národní technické muzeum a Mikroregion Tanvaldsko, který zahrnuje všechna města a obce ležící podél železnice.
    Od roku 2008 má trať v Kořenově vlastní muzeum, kde mohou návštěvníci vidět i kus kolejí s  ozubnicí a ozubeným kolem z lokomotivy. Z části nevyužívané trati ho dovolila vyříznout Správa železniční dopravní cesty, protože na trati je ozubnice v  místech, kde ji lidé nemohou vidět.
    Podstatnou část exponátů věnovali muzeu sběratelé, interiér doplňují fotografie a další dokumenty. V muzeu je také historický stožár elektrického vedení, který připomíná, že z Kořenova do Harrachova a dál do Polska byla trať už v první polovině minulého století elektrifikovaná. Dnes tam však jezdí jen motorové vlaky, které končí v  Harrachově. Trať do polské Sklářské Poreby je od roku 1945 zavřená. "Už letos v  létě by se ale po 65 letech měl provoz do Polska znovu obnovit," dodal Prokeš.
0 komentářů
přidat komentář