Zchátralý Elitex v Liberci se mění v moderní budovu

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
12.12.2007 20:15
Liberec

Liberec - V moderní kancelářskou budovu se postupně mění zchátralá budova bývalého Elitexu, která je po krajském úřadu druhou nejvyšší stavbou v Liberci. Téměř 30 let starou čtrnáctipodlažní budovu koupila od České pojišťovny společnost Elite office park z developerské divize S group holding, která do nákupu a rekonstrukce investuje kolem 200 milionů korun. ČTK to dnes řekl člen představenstva S group Petr Myška. Část budovy také obsadí firmy holdingu. Palác Syner už rozrůstající se skupině, která vznikla ze stavební firmy Syner, nestačí.
    Z původní budovy Elitexu dokončené v roce 1978 zůstal podle Myšky prakticky jen betonový skelet. Změní se vnitřní dispozice, nové jsou instalace i obvodový plášť. Novou podobu dominanty dolní části centra města postupně odhaluje ubývající lešení. "Stavební práce skončí na jaře příštího roku," řekl Myška. Takzvaný S tower nabídne v centru k pronájmu kolem 6200 metrů čtverečních kancelářských prostor, polovina z nich už je podle něho rezervována pro budoucí nájemce.
    Elitex přitom není jedinou budovou v  této části města, která mění svou podobu. Celé dolní centrum prochází přestavbou. Už za rok by měla být v těsném sousedství terminálu městské dopravy otevřena první etapa obchodního centra Forum, které buduje společnost MULTI Development. Pak bude zbourán starý obchodní dům Tesco a na jeho místě vyroste druhá část obchodního komplexu. Zároveň čeká rekonstrukce i parkovací dům proti Elitexu, který se stal rovněž součásti areálu. "Věříme, že to přispěje k oživení této části města," řekl ČTK liberecký primátor Jiří Kittner.
    Skupina S  group má v Liberci na dohled od Elitexu vlastní Palác Syner, který vybudovala před devíti lety. Komplex za 400 milionů korun však už dnes potřebám nestačí. "Palác se stavěl v době, kdy firma dosahovala obratu kolem 900 milionů korun a měla podstatně méně lidí, nikdo tehdy nečekal, že se tak rozroste," vysvětlil Myška. Jen tržby stavební společnosti Syner dosáhnou v tomto ekonomickém roce, který skončí na konci března 2008, zhruba pěti miliard korun. Celá skupina S  group tvořená 20 firmami se zhruba 1000 zaměstnanci čeká obrat kolem osmi miliard korun.
    Syner vznikl v roce 1991 jako malý rodinný podnik v  Liberci, postupně se ale jeho aktivity rozrostly. Letos prošla firma transformací a Syner se stal opět jen stavební firmou, ostatní aktivity zastřešil S group holding. Nosným odvětvím skupiny zůstává stavebnictví, ve kterém působí ještě sesterské společnosti Manďák, CL-Evans, VHS Vysočina a Syner Slovakia. Aktivity skupiny míří i do zahraničí. Pilotním projektem se stala loni dokončená výstavba obchodně-administrativního centra Digital Park v Bratislavě. Firma staví byty v ruském městě Nižnij Novgorod a další byty a kanceláře se chystá stavět v Moskvě. Skupina také míří do Spojených arabských emirátů, do Rumunska a Bulharska.
0 komentářů
přidat komentář