Ve Vysočanech roste nová čtvrť pro 40.000 obyvatel

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
20.05.2009 19:45
Praha

Praha - V pražských Vysočanech roste na rozloze 250 hektarů nová čtvrť pro 40.000 obyvatel. Společný projekt nazvaný Nové Vysočany dnes představili developeři, kteří se na výstavbě podílejí. V areálu, který vzniká v  blízkosti stanice metra Kolbenova, zůstane zachována také část původní průmyslové zástavby, například funkcionalistická vila architekta Františka Alberta Libry nebo některé výrobní haly.
    Developeři se neobávají, že by projekt nemohl být dokončen kvůli finanční krizi. "Nepochybujeme, že bude velký zájem mezi těmi, kteří hledají nové bydlení," řekl Pavel Weishaupt ze společnosti Codeco. To se podle něj ukázalo například u společnosti Finep, která už v areálu dokončila a prodala asi 1400 bytů ve svém projektu Nová Harfa.
    Bývalý průmyslový areál se změní na bytovou zástavbu s administrativními objekty. Počítá se také s občanskou vybaveností a rekreačním areálem v okolí říčky Rokytky. Dominantou území Nových Vysočan by se v roce 2012 měla stát asi 85 metrů vysoká budova Kolben tower.
    Část průmyslových budov bude zbořena, část z nich zůstane a bude přeměna. "Od začátku chceme, aby tam zůstala zachována historická stopa," uvedl Weishaupt. Dodal, že některé budovy ale musely být zbourány, protože byly ve špatném technickém stavu, neměly žádnou historickou hodnotu nebo byly ekologicky zatíženy bývalou výrobou.
    "Svou rozlohou je tato čtvrť srovnatelná s řadou okresních měst," poznamenal Weishaupt. Podle něj nová výstavba vznikne v příštích deseti až 15 letech a bude představovat investici kolem 70 miliard až 80 miliard korun.
    Chystanou proměnu Vysočan srovnávají developeři se změnami, které se v minulosti děly na pražském Smíchově, kde vyrostla moderní čtvrť. Podle architekta Zdeňka Lukeše by se ale na rozdíl od Smíchova mělo podařit zachovat více průmyslových objektů, zástavba totiž ve Vysočanech není tak zahuštěná a díky tomu se tam vejdou i nové budovy.
    Na projektu se podílejí developerské společnosti Codeco, Finep, Imos Development a CPI Group, které založily sdružení a společně komunikují také s Prahou 9, na jejímž území se areál nachází. "Je naším společným zájmem, aby se Vysočany staly atraktivní městskou čtvrtí," poznamenal starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS). Na rozvoji území se dále účastní developeři BCD Group, AFI Europe Czech Republic a Ablon.
    S areálem ohraničeným ulicemi Kolbenova, Freyova, Poděbradská a Kbelská počítá i připravovaný územní plán, který jej plánuje jako rozvojové území.
    Území Vysočan se stalo na přelomu 19. a 20. století průmyslovým centrem. Nejdůležitějšími vysočanskými závody byly mimo jiné Českomoravská továrna na stroje, Kolbenova elektrotechnická továrna a závod firmy Breitfeld-Daněk, později spojené v ČKD, dále pak Avia Aero, Praga i  pekárna Odkolek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články