Ve Starém Městě postaví továrnu na výrobu pěnového skla

Vložil
ČTK
03.11.2014 10:30
Staré Město (Uherskohradišťsko) -
Recyklační Ekologické Centrum postaví ve svém areálu ve Starém Městě továrnu na výrobu pěnového skla. Investice přijde na zhruba 90 milionů korun a přinese několik desítek pracovních míst. Továrna by měla být uvedena do provozu na jaře příštího roku.
    Pěnové sklo je nehořlavý izolační prvek vyrobený ze skleněných střepů. "Zpracování skla je dalším střípkem do naší mozaiky recyklace odpadů. Veškerý odpad se snažíme smysluplně využít. Skládka je až na posledním místě. Například 30.000 pivních lahví postačí na izolaci základové desky rodinného domu a úpravy okolního terénu," uvedl generální ředitel Bronislav Janeček.
    Podle zástupců společnosti bude nová továrna teprve druhou fabrikou na výrobu pěnového skla v Česku. Bude se rozkládat na 4200 m² a výroba bude rozdělena do několika budov, a to objektu hlavní technologie a skladů vstupních surovin a hotových výrobků. Hlavní technologie se buduje v objektu bývalé řízkárny původního cukrovaru bratří Mayů, který vznikl v roce 1849.
    "Očekáváme, že naše technologie semelou za jednu hodinu šest tun skelné moučky, což představuje téměř sedm metrů krychlových pěnového skla," doplnil Janeček.
    Výrobní technologie spočívá v rozdrcení odpadových střepů na skelnou moučku, která je následně smíchána s chemickými činidly. Po roztavení pokračuje řízené tavení při teplotách 800 stupňů Celsia a následné ochlazení. "Jde o čím dál více žádaný stavební prvek, neboť je zcela ekologický, odolný vůči vnějším vlivům, lehce manipulovatelný a znovu stoprocentně recyklovatelný," uvedla společnost v tiskové zprávě.
0 komentářů
přidat komentář