V Ústí n.L. stěhovali gotický portál, aby ho zachránili

Vložil
ČTK
26.02.2007 09:45
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - V Ústí nad Labem dnes stavební dělníci vyzvedli ze staveniště paláce Zdar gotický portál ze 14. století a přemístili ho na plochu Mírového náměstí. Archeologové památku objevili loni při výzkumu. Vedení města se rozhodlo portál zachránit.

    Příprava na transport trvala tři týdny. Dělníci museli portál odříznout od zdí, řádně zabalit a vytvořit kolem něj železnou konstrukci. Jeřáb dnes památku, která váží 85 tun, během 15 minut vyzvedl do výše osmi metrů a spustil na předem určené místo.
    Transportu přihlíželo mnoho ústeckých občanů. Většina z nich s rozhodnutím města souhlasila. Oceňovali především to, že se v krajské městě konečně něco zachraňuje. "Dosud se tu jen bouralo," poznamenal jeden z přihlížejících.
    Zatím zůstane zabalený portál na provizorním místě. Vedení města s architektem nyní zvažuje, zda památku nechat na ploše náměstí, či ji částečně zapustit pod úroveň náměstí. Do konce roku by však portál měl být na svém definitivním místě. Bude zasklen a osvícen, takže to bude hezká atrakce námětí, řekl dnes ČTK ústecký primátor Jan Kubata.
    Vyzvednutí portálu a jeho umístění na provizorní místo bude stát zhruba osm milionů korun. Definitivní instalace památky má podle Kubaty stát přibližně stejně. Město již získalo deset milionů korun ze státního rozpočtu a tři miliony korun od Ústeckého kraje. První odhady hovořily o částce kolem 20 milionů korun.
    Někteří památkáři tvrdí, že za tyto peníze by bylo možné zachránit významnější památky. Kubata ale připomněl, že Ústí nad Labem prošlo historickou etapu, kdy se většina památek ve městě zlikvidovala. "Já chápu, že je hodně gotických portálů v republice, ale v Ústí jich moc není," řekl Kubata.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Divadélko pro média
Pietro
26.02.07 12:46
zobrazit všechny komentáře