V programu Zelená úsporám může chybět několik miliard

Vložil
ČTK
28.01.2011 15:55
Praha

Praha - Až devět miliard korun může chybět v programu Zelená úsporám na dotace žadatelům o finanční prostředky. Uvádí to dnes server Parlamentní listy s  odkazem na několik interních materiálů a analýz ministerstva životního prostředí, které má k dispozici. Nový ministr Tomáš Chalupa projekt kritizuje jako od počátku manažersky nezvládnutý a resort čelí kritice ze strany zájemců o  finanční podporu na zateplení budov a ekologické vytápění, kterým se nelíbí zdlouhavé vyřizování žádostí.
    Podle serveru budou v programu chybět prostředky na dotace ve výši mezi pěti až osmi miliardami korun. Některé odhady hovoří dokonce až o devíti miliardách, i když konečné číslo není jasné. První náměstkyně ministra Rut Bízková uváděla ještě 16. prosince 2010, že převis je pouze mezi třemi až pěti miliardami korun.
    Podle analýzy Poradenského centra Zelená úsporám z letošního 20. ledna není fond schopen vyhodnotit v  dohledné době 75.000 žádostí a čísla, ze kterých nyní vychází, jsou u několika tisíců žádostí pouhými matematickými průměry. "Důležité je upozornit, že stávající administrativa a schvalování je déle neudržitelné... Finanční prostředky již byly evidentně vyčerpány a zcela jistě se jich nedostává," cituje server z analýzy.
    Z oněch 75.000 žádostí bylo dosud podle dostupných informací schváleno přibližně 37.000. Loni šly z programu na zateplování domů asi dvě miliardy korun a předloni 3,3 milionu korun.
    Program Zelená úsporám začal předloni v dubnu a je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Financován je z prodeje emisních kreditů, ministerstvo tímto způsobem dosud získalo 19,6 miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články