V Litomyšli má vyrůst nový kostel avantgardního vzhledu

Vložil
ČTK
05.12.2007 13:45
Polsko

Varšava


Litomyšl (Svitavsko) - V Litomyšli na Svitavsku vyroste nový kostel. Vybudovat se jej chystá Církev bratrská na pozemku, který dostane od města. Impulsem ke stavbě církevní budovy je nevyhovující současná modlitebna, informoval dnes novináře kazatel Církve bratrské Daniel Smetana.
    "Naše stávající modlitebna v Nádražní ulici přestala kapacitně před dvěma lety dostačovat a také nevyhovuje hygienickým normám. Zároveň zaznamenáváme nárůst věřících. Jedno z řešení byla přístavba k modlitebně zezadu a z boku, ale to byla stavebně problematická a nákladná záležitost, po pečlivém rozvážení jsme tudíž začali zvažovat stavbu na zelené louce," řekl Smetana.
    Nový kostel má stát u silnice I/35 vpravo směrem na Svitavy mezi světelnou křižovatkou a silnicí na Čistou. Pozemek vedení města přislíbilo bezplatně předat, pokud bude vzhled stavby pro Litomyšl přijatelný. V nové modlitebně by měl být sál pro asi 150 lidí, dvě víceúčelové klubovny a společenský vestibul se zázemím. V druhém nadzemním podlaží by měl být umístěn byt kazatele sboru. Podle Smetany bude nová stavba sloužit i široké veřejnosti.
    Avantgardní vzhled budovy tradiční kostely nepřipomíná, její součástí není žádná věž, církevní účel stavby je zvenku patrný pouze z kříže umístěného na převisu střechy. Prosklený členěný objekt bude zapuštěn do zeleného svahu, několikaúrovňová střecha má tvar vícenásobně zatočené cesty či zalomené rampy. Podle Smetany je symbolickým znázorněním cesty víry, architekti při své práci vycházeli ze zadaného biblického motta "Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost". Zvenčí jsou stěny navrženy z natřeného betonu, drátěného skla a jemné mřížoviny, interiér má vytvořit příjemné domácí prostředí využitím zděných konstrukcí a dřevěných a kamenných obkladů. Potřebných zhruba deset milionů korun chce Církev bratrská získat prodejem budovy současné modlitebny, ze sbírek, případně z příspěvků nadací a fondů. Kostel by mohl být dokončen v roce 2009.
    Církev bratrská v Česku v posledních letech vybudovala nové kostely a modlitebny například v Novém Městě nad Metují na Náchodsku, v  Poděbradech na Nymbursku a v Pardubicích. V Pardubickém kraji by chtěli nový kostel postavit také katoličtí věřící v Třemošnici na Chrudimsku podle návrhu herce a architekta Davida Vávry.
    Nové kostely vznikly v Pardubickém kraji v posledních 17 letech jen výjimečně. Od roku 2003 slouží moderní evangelický kostel věřícím v Letohradě na Orlickoústecku. Sborový dům České církve evangelické je unikátní tím, že je první porevoluční evangelickou stavbou v České republice. O rok později byl vysvěcen ekumenický kostel Boží lásky v  Budislavi na Svitavsku.
    Je atypický svým půdorysem ve tvaru srdce a interiérem, kterému dominuje průhled do okolní přírody. Vznikl jako ekumenická stavba, kterou budou využívat nejen různé církve, ale také obec. Výstavbu sakrálního objektu začalo v polovině 90. let minulého století občanské sdružení podporované soukromým podnikatelem. Když se mu nedařilo sehnat peníze na dokončení, předalo stavbu za symbolickou cenu obci, která kostelík s finanční podporou Pardubického kraje dokončila.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Autor kostela ?
Pavel Nasadil
05.12.07 04:57
.
adalbert
05.12.07 09:29
.
Lukáš Obdržálek
06.12.07 06:01
zobrazit všechny komentáře

Související články