V Brně vznikne památník obětem holokaustu - Židům i Romům

Vložil
ČTK
07.04.2010 23:25
Brno

Památník holocaustu v Ústí nad Labem
Brno - Oběť 12.000 brněnských Židů i stovek Romů, kteří za druhé světové války zahynuli v koncentračních táborech, připomene v Brně nový památník. Radnice chce pomník obětem holokaustu postavit na náměstí 28. října. Podle primátorova náměstka Daniela Rychnovského (KDU-ČSL) se nyní pracuje na zadání pro výtvarnou soutěž. Umělecké návrhy chce mít radnice do konce září, řekl dnes Rychnovský novinářům.
    Na zadání pracuje odborná skupina, v níž jsou zastoupeni představitelé Židovské obce Brno i zástupci romské komunity. Pomník by měl stát v parku na náměstí, který se nedávno upravoval. "Je tam prostor pro nějakou skulpturu," řekl náměstek. Termín instalace pomníku, jeho velikost i cena se podle něj bude odvíjet hlavně od výsledků umělecké soutěže. Měly by být známy do konce roku.
    Oběti holokaustu dnes v Brně pomník nemají. Události přitom citelně zasáhly do historie Brna a životů jeho obyvatel - z koncentračních táborů se nevrátilo 12.000 brněnských Židů a z komunity zůstaly po válce jen stovky lidí. "Když se chlubíme vilou Tugendhat, která je památkou UNESCO, musíme říct to B, že ji postavili židovští majitelé," řekl už dřív náměstek.
    V Brně v posledních letech pomníky připomínající historii a osobnosti 20. století vznikají. Tento týden se bude u právnické fakulty odhalovat socha bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše. V městské části Bohunice zase loni v předvečer 17. listopadu představili veřejnosti památník obětem komunistické zvůle. Připomíná i utrpení Bohunických - část obyvatel přišla kvůli výstavbě sídliště o své domovy. Oběti světových válek a komunistické totality připomíná také tři roky bronzová pyramida v Rooseveltově ulici.
0 komentářů
přidat komentář

Související články