Účastníci pochodu protestovali proti výstavbě R35 přes Český ráj

Zdroj
Petra Laurinová
Vložil
ČTK
10.08.2008 16:40
Praha

Troskovice (Semilsko) - Pochodem od Trosek přes Hrubou Skálu do Sedmihorek dnes asi 150 lidí protestovalo proti plánované výstavbě rychlostní komunikace R35 severní částí Českého ráje. Účastníci absolvovali asi dvaapůlhodinový pochod lokalitami, které by stavba silnice zasáhla. ČTK to řekla koordinátorka protestu a liberecká krajská zastupitelka Martina Pokorná.

    Pochod se konal již popáté. Vždy se ho zúčastní více než sto lidí, první rok byla účast dokonce trojnásobná. Pořadatelé se snaží lidem ukázat, co by výstavba silnice změnila, zasáhla či zničila, a to nejen přírodní lokality, ale i obce či turistické oblasti.
    Ekologové tvrdí, že vybudování dopravní tepny by území Českého ráje rozdělilo na dvě části. Severní varianta komunikace by zničila údolí řeky Libuňky a poškodila barokní podobu krajiny. R35 by navíc vedla nedaleko hruboskalského skalního města, Trosek a dalších cenných lokalit.
    Jižní trasa, kterou podporuje ministerstvo životního prostředí a ekologické iniciativy, vede mimo území Chráněné krajinné oblasti Český ráj, severní trasu prosazuje Liberecký kraj i některé další studie. "Myslím, že jižní trasa méně zasahuje do cenných území i vesnic," řekla Pokorná.
    Liberecký kraj si nechal podle Pokorné zpracovat za státní peníze studii, která má posoudit a vyhodnotit celkem tři možné trasy. Dokončená by měla být na podzim. Nejlepší varianta se pak začlení do územního plánu, který musí schválit krajské zastupitelstvo. "Chtěli bychom, aby v roce 2009 bylo o trase jasno," poznamenala.
    Blížící se volby dělají z boje o silnici také politické téma. „Chci se připojit k lidem, kteří si tímto pochodem připomínají výjimečnost Českého ráje," řekl ČTK hrádecký starosta Martin Půta, lídr Starostů pro Liberecký kraj. Pochodu se zúčastnil potřetí. Letos s sebou vzal i ženu a dvě malé děti. "Bez spolupráce a respektování názoru a postojů místních samospráv je prosazení trasy v jakékoliv variantě neprůchodné," upozornil.
    R35 by se po dokončení úseku Hradec Králové - Mohelnice měla stát severní trasou spojující Čechy a Moravu, což by ulehčilo dopravě na dálnici D1. Předpokládaná délka silnice je 258 kilometrů, dokončeno bylo 78 kilometrů. Komunikace se stane součástí transkontinentální silnice Hamburk - Istanbul. V úseku Turnov - Jičín připadají v úvahu tři varianty - superseverní, severní a jižní. Stavět se má začít v roce 2015.


> ČR podle ekologů zbytečně vynaloží 100 miliard, hlavně na silnice [28.2.2008]
> Vláda odložila stavbu R35, není totiž jasná trasa silnice [3.10.2007]
> Ekologové mají výhrady k územnímu plánu Pardubického kraje [1.1.2007]
0 komentářů
přidat komentář