Středočeský kraj v Londýně vydražil vzácnou knižní miniaturu

Zdroj
Stanislav Mundil
Vložil
ČTK
08.12.2009 16:10
Velká Británie

Londýn

Londýn - Středočeský kraj dnes získal na aukci v Londýně vzácnou knižní miniaturu z 15. století zobrazující dolování stříbra v Kutné Hoře. Dílo bylo vydraženo v aukční síni Sotheby's za 615.450 liber (zhruba 17,450.000 korun).

    Iluminace je památkou srovnatelnou s fragmentem Dalimilovy kroniky a vznikla v nejvýznamnější české iluminátorské dílně konce 15. století. Odhadní cena byla 200.000 až 300.000 liber, tedy 5,8 až 8,7 milionu korun.
    Dílo bylo nakonec po dramatickém přihazování vydraženo za 510.000 liber, ale s přirážkou aukčního domu a daní skutečná cena činí 615.450 liber. Hejtman David Rath připustil, že výsledná částka je vyšší, než na jakou byl středočeský tým před aukcí připraven jít, ale neuvedl o kolik.
    Podle něj se ale šance získat tak vynikající dílo objeví "jednou za 100, 200 let nebo nikdy". Ředitel Středočeské galerie Jan Třeštík, který iluminaci dražil, zdůraznil, že takové dílo bude jen získávat na hodnotě.
    Miniatura byla do roku 1920 součástí vídeňské soukromé sbírky, poté byla desítky let nezvěstná a známá pouze z černobílé kopie. Specialista Sotheby's Timothy Bolton ČTK řekl, že aukční síň draží miniatury a středověké rukopisy od 18. století. "A toto je největší miniatura, jakou jsme kdy dražili. Je úžasná," uvedl Bolton.
    Podle Ratha jde z dlouhodobého hlediska o dobrou investici, nejen z uměleckého a historického hlediska. "Kdyby to naše děti nebo vnukové náhodou chtěli prodat, tak to prodají za mnohem víc," řekl Rath.
    Podle hejtmanství by se miniatura měla stát jedním z nejvýznamnějších exponátů vznikající Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Rath vyjádřil naději, že by knižní malba mohla být v ČR již do Vánoc a mezi svátky by mohla být na jeden den mimořádně v Kutné Hoře vystavena. To však záleží na technických okolnostech a přepravě díla, která se bude nyní organizovat.
    Vydražené dílo musí být na každý pád zaplaceno do jednoho měsíce. Podle Ratha bude miniatura zaplacena buď z přebytků letošního rozpočtu, nebo rozpočtu na příští rok, z fondu pro kulturu nebo investice.
    V rozpočtu kraje, který je asi 17 miliard korun, to není zas až tak vysoká částka, řekl Rath a zdůraznil, že z nákupu díla budou mít dlouhodobě prospěch statisíce českých občanů. "Naši následovníci nám poděkují, i když opozice nám teď třeba umeje hlavu," dodal.
    Před aukcí se objevily pochyby o tom, zda Středočeský kraj měl předem zveřejňovat svůj zájem o miniaturu. Podobně před čtyřmi lety vydražila česká Národní knihovna na pařížské aukci zlomek latinského překladu Dalimilovy kroniky za přibližně deset milionů korun. Také tehdy byl kritizován fakt, že stát zveřejnil nejen zájem dražit, ale také cenu, kterou je ochoten zaplatit, a údajně tak zvýšil výslednou cenu.
    "Jedná se o dílo nejvyšší kvality zhotovené v nejvýznamnější české iluminátorské dílně konce 15. století. Právě tato dílna se podílela na výzdobě dvou utrakvistických liturgických knih zhotovených pro Kutnou Horu, Kutnohorského a Smíškovského graduálu, které jsou nyní v majetku Rakouské národní knihovny," uvedla ve svém posudku Milada Studničková z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.
0 komentářů
přidat komentář

Související články