Starobylý dům v Brně čeká demolice, ministerstvo jej nezachrání

Vložil
ČTK
20.06.2006 00:05
Brno

Brno - Starobylý brněnský dům U sedmi švábů čeká demolice. Poslední naděje památkářů, spojované s dnešní schůzkou primátora Richarda Svobody s náměstkem ministra kultury Františkem Formánkem, se nenaplnily. Podle Formánka je již pozdě na prohlášení objektu za kulturní památku. Teď už dům zachrání jen zázrak, řekl dnes ČKT Radim Konečný, který organizoval akce na záchranu pavlačového domu.

    Majitel objektu, soukromá firma HTT, už několik dní stavbu postupně rozebírá. Levému křídlu už od soboty chybí střecha. "Náměstek ministra kultury Formánek po zhlédnutí objektu konstatoval, že stav domu vylučuje pokračování procesu zpamátnění," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Starobylé "Šváby" nahradí v příštích letech nový bytový dům.
    Demolici domu U sedmi švábů památkáři v minulosti několikrát povolili. Po změně v čele brněnské pobočky památkového ústavu však začali bojovat za jeho záchranu. Bylo už pozdě, magistrát odmítl dům vykoupit, ministr kultury Vítězslav Jandák jej nestihl prohlásit za kulturní památku, jak sliboval. Na záchranu domu vznikla petice, v sobotu se U sedmi švábů demonstrovalo.
    Organizátoři protestů zazlívají firmě HTT a jejímu majiteli Gerhardu Hudeckovi, že postupnou likvidaci domu nepozastavil a nepočkal na výsledek dnešní schůzky. "V jiné zemi by to udělal, ze zvědavosti nebo z úcty," míní Konečný.
    Podle primátora může dům U sedmi švábů být alespoň varováním do budoucna. "Zvažuji, že na jednání městské rady nechám přezkoumat studii, která popisuje stav některých cenných domů ve městě tak, aby se podobný případ již nestal," řekl Svoboda.
    Dům U sedmi švábů byl rozsáhlý pavlačový komplex ve Starém Brně pod Petrovem. Jeho minulost je nejasná, od poloviny 18. století sloužil jako klášterní špitál, poté jako bytový dům, kde svého času žilo až 500 lidí, převážně ze slabších sociálních vrstev. Později se v něm usazovali umělci i bohémové, v posledních letech studenti a mladí lidé, kterým nevadily spartánské podmínky ve zchátralém, ale romantickém domě s velkým dvorem. Před lety U sedmi švábů sídlila například redakce literární revue Host. "V historii města sehrál svou úlohu. Žilo tu dost lidí na to, aby vytvořili komunitu, sociální skupinu," řekl ČTK nedávno Pavel Wewiora z památkového ústavu.
9 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Pac a pusu
Jan Kratochvíl
19.06.06 11:53
co se vejde do vzduchu
iNKa_1104
20.06.06 12:46
Hudeček a památkáři
stepank
20.06.06 09:40
Hudecek a památkáři
man
20.06.06 10:23
zobrazit všechny komentáře