Stará radnice v Brně má statické potíže, chystá se oprava

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
23.03.2007 11:05
Brno

Brno - Památkově chráněná Stará radnice v Brně má potíže se statikou. Různé části budovy nerovnoměrně sedají a ve zdech se objevují praskliny. Komplex, jehož nejstarší části pocházejí ze 13. století a patří k  nejstarším světským stavbám v Brně, potřebuje statické zpevnění. Podle prvotního plánu, který schválili brněnští zastupitelé, bude na statické opravy i  restaurátorské práce potřeba bezmála 23 milionů korun. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Ladislav Macek.

    Potíže se statikou zaznamenali odborníci na Staré radnici už před téměř deseti lety. Stav ještě patrně zhoršila výstavba kolektorů v Radnické ulici a také havarijní stav kanalizace. Kanalizaci dělníci sice před čtyřmi lety opravili, ale tři roky starý posudek konstatuje další zhoršování statických poruch a nutnost oprav.
    Největší statické poruchy zjistili odborníci mezi věží a domem Radnická 6. Základy věže na jedné straně klesají, sedá také uliční fasáda a podle závěru posudku se budovy ve dvorním křídle vějířovitě rozevírají. Zpevnění základů a statiky budov by mohlo začít příští rok, termín ukončení prací je stanovený na rok 2010. Součástí oprav budou i restaurátorské práce, hlavně ve freskovém sále.
    Ve Staré radnici sídlila do poloviny 30. let minulého století městská správa. Nyní slouží hlavně kulturním a společenským akcím. V přízemí sídlí informační centrum pro turisty. Dominantou komplexu je věž spočívající na gotických základech a také portál nad vstupem z Radnické ulice. V průchodu do dvorní části se nachází kolo a drak, symboly Brna.
0 komentářů
přidat komentář