Proměnu jatek v Ostravě brzdí spor o znění smlouvy

Vložil
ČTK
09.10.2017 18:00
OstravaOstrava - Proměna historické budovy někdejších jatek nedaleko centra Ostravy se komplikuje. Město totiž dosud nepodepsalo smlouvu s vítězem architektonické soutěže, kterým se stalo pražské studio Petr Hájek Architekti. Z otevřeného dopisu vítěze soutěže adresovaného vedení města i soutěžní komisi, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že návrh smlouvy vypracovaný městem je pro architektonické studio neakceptovatelný, což dnes přímo potvrdil i architekt Hájek. Město se zatím k záležitosti nechce vyjadřovat. Podle mluvčí magistrátu Andreji Vojkovské tak učiní až na středeční tiskové konferenci.

"Návrh smlouvy na veřejnou zakázku je dle mého názoru nejen nevyvážený co do stanovených práv a povinností, ale dokonce zcela jednoznačně formulován ve prospěch zadavatele,"
uvedl Hájek v otevřeném dopisu.

Podle něj se tato skutečnost projevuje nejen v nepřiměřené výši smluvních sankcí, ale zejména v podmínkách neumožňujících standardní běh a návaznost jednotlivých úkonů.

"Jako příklad nevyváženosti smlouvy a drakonických podmínek pro zhotovitele lze uvést oprávnění zadavatele pozastavit platby za již poskytnuté a nadále poskytované plnění, aniž by to bylo zdůvodněno porušením smlouvy na straně zhotovitele, či jakýmkoliv jiným jeho profesním pochybením, s čímž jsem se v praxi ještě nikdy nesetkal," uvedl dále Hájek. Podle něj tak nemohl přistoupit k uzavření smlouvy, protože by to za těchto podmínek pro jeho společnost s ohledem na rozsah a význam projektu představovalo nejen ekonomické, ale i profesní riziko.

Hájek dodal, že v případě, že by se vzniklou situaci podařilo vyřešit, je nadále připraven podílet se na projektu proměny jatek, v nichž by v budoucnu mělo být nové sídlo městské galerie PLATO Ostrava.

"Pevně věřím, že bude-li to možné, statutární město Ostrava zohlední výše uvedené a pokusí se zjednat nápravu či alespoň promítne mnou vznesené výhrady do některé z příštích architektonických soutěží, kterou bude vypisovat,"
uzavřel Hájek.

Objekt městských jatek vznikl v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket. Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna později rovněž přestala fungovat. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět, převzalo je loni v září. Zaplatilo za ně i za bývalou prodejnu Bauhausu 80 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články