Návrhy na přeměnu historických jatek bude Ostrava znát v dubnu

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
23.03.2017 11:50
OstravaOstrava - Soutěžní návrhy na proměnu historického objektu někdejších jatek nedaleko centra Ostravy bude město znát v dubnu. Vybráno už je deset architektonických kanceláří, které své představy mají v podobě soutěžních návrhů předložit do 21. dubna, řekla dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).

Mezi desítkou soutěžících jsou nejen tuzemští architekti, ale také zástupci ze Slovenska, Polska, Rakouska, Slovenska, Nizozemska či Irska. Pětici architektonických kanceláří město oslovilo přímo, další vybíralo na základě zaslaných portfolií, z devíti takových zájemců vybralo pět.

"Postup je takový, že do 21. dubna bychom měli mít k dispozici, pokud tedy všichni dodají ty návrhy, deset soutěžních návrhů. Na základě nich bude porota v posledním dubnovém týdnu vybírat. Stále držíme ten termín, že do konce měsíce června by mělo zastupitelstvo města rozhodnout o vítězném návrhu," uvedl Macura.

Porota může v květnu buďto vybrat soutěžní návrhy, které nechá dopracovat na základě zpřesněných soutěžních podmínek, nebo rozhodne o výsledcích soutěže už na základě prvního kola.

Město historická jatka odkoupilo loni společně s bývalým hobbymarketem Bauhaus, a to za 80 milionů. Následně se rozhodlo vyhlásit architektonickou soutěž na jejich přeměnu. Cílem města je vrátit jatkám co nejvíc jejich původní podobu a současně přizpůsobit objekt spolu s jeho okolím k využití pro kulturní účely, zejména pro výtvarné umění.

Objekt městských jatek v centru města vznikl v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket.

Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna později rovněž přestala fungovat. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět. Podle posledního znaleckého posudku je hodnota areálu přes 90 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články