Před rokem zemřel architekt 'Ještědu' Karel Hubáček

Vložil
ČTK
22.11.2012 20:35
Praha

Karel Hubáček

Praha - Architekt Karel Hubáček, který zemřel před rokem 23. listopadu, byl autorem horského hotelu s televizním vysílačem na Ještědu, nejvýznamnější české stavby 20. století. Vizionářský architekt byl jednou z klíčových postav české architektury druhé poloviny 20. století, patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, ze kterého vyšla řada vynikajících českých architektů.

    Hubáček, který se narodil 23. února 1924 v Praze, měl na svém kontě řadu dalších staveb, jeho jméno ale zůstane spojené hlavně s ještědským vysílačem. Elegantní kuželovitý tvar, který se podobá raketě a jehož siluetu lze objevit třeba i v českých ilustracích příběhů o Neználkovi, dokonce vynesl Hubáčkovi v roce 1969 prestižní Cenu Augusta Perreta.
    K dalším Hubáčkovým realizacím patří například banka v liberecké Frýdlantské ulici, interiér Naivního divadla v Moskevské ulici, městské kino v Doksech nebo kulturní dům s koncertní síní v Teplicích. Na stopy Hubáčka se dá narazit i v Praze (vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech nebo meteorologická věž na Libuši), a dokonce v jemenském Adenu, pro který spolu s Daliborem Vokáčem a Zdeňkem Patrmanem navrhl další vysílač. Méně štěstí měl Hubáčkův obchodní dům Ještěd v samém Liberce, který byl dokončen v roce 1979, ale přežil jen tři dekády. Mohutnou hnědo­žlutou budovu totiž veřejnost příliš kladně nepřijala, potřebám nevyhovovalo ani roztříštěné vnitřní řešení.
0 komentářů
přidat komentář