Praha zvažuje výstavbu výstavní síně na Letné u metronomu

Vložil
ČTK
19.06.2015 12:10
Praha

Koncertní sál pro Prahu, Mirek Pazdera, Atelier Ondřeje Císlera, FA ČVUT

Praha - Praha zvažuje výstavbu nové multifunkční galerie moderního umění. Stát by mohla na Letné vedle metronomu v místech, kde býval Stalinův pomník. Na dnešním setkání s novináři to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Chce vypsat mezinárodní soutěž na podobu galerie. V plánech minulé politické reprezentace, která mluvila o stavbě koncertní síně, Krnáčová pokračovat nehodlá.
   
Náklady na stavbu výstavní síně by podle Krnáčové měl nést stát, Praha by se postarala o pozemek. Letná je jednou z několika vytipovaných lokalit. Další místa ale primátorka zmínit nechtěla. O záměru prý diskutuje s Národní galerií, která by měla nové prostory provozovat. Zda by se do budovy mohla v budoucnu přesunout Muchova Slovanská epopej, kterou autor Praze věnoval pod podmínkou, že pro ni vybuduje důstojnou síň, nedokázala primátorka říct.
    Ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt o záměru vybudovat pro instituci novou budovu mluví od svého nástupu do funkce, tedy zhruba rok. NG má šest objektů pro své sbírky a expozice, ani jeden z nich však nevznikl přímo pro potřeby galerie, měly původně jinou funkci. Myšlenka stavět novou budovu doprovází úvahy o tom, zda NG setrvá ve Veletržním paláci, kde se dnes prezentuje umění 20. a 21. století, který ale potřebuje nákladnou rekonstrukci. Nová budova by podle Fajta měla hostit právě současné a moderní umění včetně umění 19. století, kde má moderna své zdroje a které je dnes podle něj nesmyslně expozičně rozděleno.
    V minulých měsících Fajt novostavbu prosazoval a mluvil o ní také náměstek ministra kultury pro oblast živého umění Miroslav Rovenský (KDU-ČSL) - jako o multifunkční stavbě pro současné umění, včetně třeba koncertní síně. Rovenský na ministerstvu v dubnu skončil. Jiří Fajt v tomto týdnu představil svou koncepci rozvoje NG do roku 2020 a připustil, že pro současné potřeby NG a Sbírky moderního a současného umění by byl Veletržní palác po důkladné rekonstrukci adekvátní. Myšlenku novostavby však neopouští.
    Ze záměru postavit v Praze moderní operní sál podle primátorky sešlo. "Domníváme se, že není potřeba dál rozvíjet tuto oblast. Praha má stejný počet koncertních sálů jako třeba Vídeň," doplnila. Podle dřívějších plánů mohl sál stát třeba na ostrově Štvanice.

4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...
Daniel John
19.06.15 02:12
...
ondrejcisler
19.06.15 02:15
...
Martin4
20.06.15 08:40
těžko uvěřitelné
Tomáš Vích
21.06.15 06:33
zobrazit všechny komentáře

Související články