Praha plánuje obnovit venkovní galerii na opěrné zdi pod Letnou

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
12.09.2011 18:50
Praha

Praha - Hlavní město plánuje obnovit po tříleté odmlce provoz venkovní galerie na opěrné zdi pod Letenskými sady. Záměr půjčit tento prostor sdružení c2c Kruh kurátorů a kritiků zveřejnilo město na své úřední desce. První výstava by se mohla otevřít už letos na podzim.

    Galerie nazývaná Artwall nebo také Na zdi fungovala na nábřeží kapitána Jaroše a Edvarda Beneše v letech 2005 až 2008. K výstavám využívala výklenky v opěrné zdi. Zeď propůjčoval umělcům pražský magistrát, po výstavě Kolektivní identita skupiny Guma Guar ale od výpůjčky ustoupil.
    Výstava totiž parodovala kampaň magistrátu na podporu uspořádání olympiády v Praze. Místo sportovců ale "v národním týmu" umělci vystavili tváře lidí spojených s kriminalitou a podsvětím, například zavražděného podnikatele Františka Mrázka.
    Nové vedení města je obnově galerie nakloněno, záměr podpořil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Výpůjčka by měla být podle zveřejněného dokumentu na roky 2011 a 2012, galerie by se měla soustředit na moderní umění.
    Podle webových stránek sdružení c2c Kruh kurátorů a kritiků bude letos zahájen pilotní projekt, v roce 2012 by se pak mohlo uskutečnit pět výstavních projektů. Sdružení do konce září přijímá také náměty na pilotní projekt. Hlavními kurátory galerie Artwall budou Zuzana Štefková a Petr Motyčka.
    "Očekáváme projekty, které se úspěšně vyrovnají se specifickými podmínkami tohoto typu prezentace veřejného umění, tj. doporučujeme respektovat charakter místa, kde se diváci pohybují téměř výlučně v autech a tramvajích a nemají možnost se před vystavenými díly zastavit," uvedli členové sdružení na internetu.
0 komentářů
přidat komentář