Praha 8 chce opravit Elsnicovo náměstí u Paláce Svět

Vložil
ČTK
15.09.2011 23:15
Praha

Šépka architekti

Elsnicovo náměstí zdroj: maps.google.com
Praha - Praha 8 plánuje rozsáhlou opravu Elsnicova náměstí, které přiléhá k památkově chráněnému Paláci Svět. Vznikne tam kavárna, nové lavičky a zpřístupněno bude koryto říčky Rokytky, které je nyní zakryto. Informovala o tom dnes mluvčí Prahy 8 Radka Wallace. Radnice chce s opravami, které budou stát kolem 25 milionů korun, začít na jaře 2013, trvat by měly asi půl roku.

    Podle radnice je smyslem oprav navrácení koryta Rokytky do její původní podoby. "Překrytí větší části potoka vytvářelo nedefinovaný prostor, který není ani náměstím, nebo například parkem. Naše snaha je tedy toto umělé betonové překrytí odstranit a navrátit sem atmosféru s tekoucí vodou," uvedl místostarosta Prahy 8 Michal Šustr (TOP 09).
    Přestavba náměstí měla původně navazovat na rekonstrukci zchátralého Paláce Svět. Šustr ČTK řekl, že majitel paláce ale s opravou nepokračuje tak rychle, jak si radnice představovala. Radnice proto zvažuje, že proti majitele podnikne nějaké právní kroky. Jaké, nechtěl zatím říci. "Právníci to nyní zvažují," řekl ČTK.
    Návrh na přestavbu náměstí pro radnici zpracoval ateliér zahradní a krajinářské architektury A05 a Šépka architekti. Architekti navrhli před Palácem Svět rošty, které budou umožňovat pohled na vodní tok Rokytky. Na náměstí pak bude několik vodních prvků. "Předpokládám, že toto řešení především ocení děti, které mohou za pomocí šroubovic vyhnat vodu do trubic umístěných přímo v prostoru náměstí," uvedl místostarosta.
    Prostor nad Rokytkou bude z jedné strany vymezen schodištěm, z kterého bude možné pomocí periskopů nahlédnout na tok říčky. Uvažuje se také o tom, že by bylo možné sestoupit přímo k vodě. Na druhé straně náměstí bude most, v kterém vznikne kavárna. V té bude možné pořádat také komornější koncerty, divadelní představení nebo literární večery.
    Architekti návrh zpracovali ve třech variantách, které budou podle Šustra na přelomu listopadu a prosince zveřejněny. Obyvatelé pak budou moci rozhodnout, která varianta bude vybrána.
0 komentářů
přidat komentář

Související články