Praha 1: Budova bývalého Federálního shromáždění musí žít

Vložil
ČTK
28.11.2006 12:40
Praha


Praha - Budova bývalého Federálního shromáždění musí podle představ radnice Prahy 1 žít. Podle nového radního pro územní rozvoj Filipa Dvořáka (ODS) by měla plnit i zábavní funkci. Podle vládního plánu by budova měla sloužit Národnímu muzeu, nejprve jako depozitáře, později jako moderní součást historické budovy. "Chápeme cíle Národního muzea, musí ale vzniknout rozumný kompromis prospěšný pro město," řekl dnes novinářům Dvořák.
    Za minulého režimu byla budova jako sídlo Federálního shromáždění uzavřena, nyní, kdy v ní sídlí Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, je stav stejný, podotkl radní. Pokud bude sloužit muzeu, opět se podle něho bude večer zavírat. "Je to v  rozporu s cíli Prahy 1," řekl Dvořák. Vedení radnice o tom bude jednat s  ministrem kultury, dodal.
    V současnosti je v zadní části budovy restaurace, podle Dvořáka musí být zábavní zařízení i v opačné části směrem k  Václavskému náměstí. Mohly by tam být bar, vinárna i diskotéka. Je to (s potřebami muzea) skloubitelné. Objekt může výborně sloužit celému městu," zdůraznil radní.
    Budova má podle něho vliv na život části Václavského námětí. Její význam ještě vzroste potom, co bude takzvaná severojižní magistrála pouze za budovou Národního muzea. Podle plánů magistrátu by to mělo být někdy po roce 2010.