Podchod u nádraží v Ústí n.O. nejspíš vyzdobí studenti

Zdroj
Lucie Jelínková
Vložil
ČTK
22.09.2015 23:00
Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí - Město Ústí nad Orlicí chce otevřít podchod nového vlakového nádraží výtvarnému umění. O výzdobu se postarají studenti umělecké školy, případně autoři grafitti. ČTK to dnes řekl starosta Petr Hájek (Oušťáci). Plochy pro sprejery hledají například i Pardubice.

    "K tvorbě šedá plocha přímo volá. Studenti mají potenciál a odborné vedení. Město by poskytlo barvy a další materiál. Pokud budou mít zájem i sprejeři, bránit se nebudeme," řekl starosta.
    Město nejprve musí počkat na kolaudaci koridoru. Poté si musí vyjednat povolení od Českých drah a investora a majitele objektů, kterým je Správa železniční dopravní cesty. Letos se proto plocha nejspíš ještě nepromění.
    "Sprejerům jsme před časem dali k dispozici podchod pod hlavní silnicí. Zájem o něj je ve vlnách," řekl Hájek.
    Komunita umělců, kteří se věnují grafitti, oslovila pardubickou radnici. Aktuálně si společně s městě vytipovali tři místa. Jednání jsou na začátku. Domluvit se musí i režim, jak budou plochy přístupné.
    "Jeden koncept je, že půjde o volnou plochu, kam si může chodit každý. Druhou možností je, že zástupci komunity dostanou povolení a budou si vznikající tvorbu hlídat," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).
    Sprejeři mohli v Pardubicích před lety legálně pracovat v podchodu zvaném Myší díra. Také chrudimská radnice dala grafitti prostor v Husově ulici a na Kateřinském předměstí, soukromá plocha vznikla také u starého nádraží. Aktuálně ale zájem o pouliční umění ve městě opadl.
    "Chvíli zdi leží ladem, pak se najde další skupina, která má o tvorbu zájem. Momentálně plochy využívají minimálně," řekla ČTK vedoucí pardubického sociálního odboru Radka Pochobradská.
    Svitavy měly vyčleněnou plochu v nádražním podchodu, který místní sprejer vyzdobil. Komunita podle mluvčí radnice Zuzany Pustinové není ve městě velká. Na jaře však měla policie problém s vandaly, zhruba na 20 místech psali příznivci krajní pravice nacionalistická hesla či sprejovali hákové kříže, řekla Pustinová.
0 komentářů
přidat komentář