Památník obětem války v Mostě je poničený vodou, město ho nechce

Vložil
ČTK
21.01.2008 13:35
Most

Most - Památník obětem 2. světové války v Mostě je kvůli průsaku spodních vod ve špatném stavu a potřebuje nákladnou opravu. Město jej proto nechce převzít od Ústeckého kraje. Nejprve je třeba vymezit rozsah nutných prací, vyčíslit náklady a vyřešit financování, pak je možné zahájit diskusi o  možném převzetí památky do majetku města, řekla dnes ČTK náměstkyně primátora Hana Jeníčková.
    Budovu nechal kraj už dříve opravit, znovu ji však ničí průsaky spodních vod a plísně. "Do objektu denně natéká a pracně se odčerpává 100 litrů vody. Rekonstrukce byla už před sedmi lety odhadnuta na pět milionů korun. Nyní by to byl nejméně dvojnásobek. Kraj má lepší podmínky pro získání dotací na obnovu kulturních památek," uvedla Jeníčková.
    Kraj ale zařadil památník na seznam nepotřebného majetku, do jehož provozu a údržby už nechce investovat.
    "Kraj má zákonnou povinnost vrátit historický majetek měst zpět do jejich vlastnictví, což činíme. Jestliže jsme bezúplatně převedli na Litvínov zámek, Most si zaslouží památník. Je to po přesunutém kostele a divadle třetí architektonicky hodnotný objekt," řekl ČTK ústecký hejtman Jiří Šulc. Dodal, že už jako starosta Mostu usiloval o jeho vydání, stát byl ale proti. "Doufám, že zastupitelé své rozhodnutí ještě změní," věří.
    Bezúplatný převod památníku na město v budoucnu nevyloučila ani Jeníčková. "Město už asi před pěti lety iniciovalo snahu převzít památník. Kraj se však tehdy bránil. Nyní radní zastávají názor, že jde o památku nadregionálního významu a měla by zůstat v majetku kraje. Myslím si ale, že pokud se najde rozumné cesta financování nutných oprav, dohodneme se," doplnila.
    Památník obětem 2. světové války vznikl rekonstrukcí starého krematoria na městském hřbitově. Budova krematoria z roku 1924 je dílem stavitele Antonína Svitila, který pracoval podle návrhu vídeňského architekta Augusta Kirsteina. Stavba byla pojata jako klasicistní chrám. Centrální řešení stavby s měděnou kopulí a s  předsunutým vstupem ve tvaru antického chrámu bylo nadčasové.
    Památník, který je od roku 1987 zapsaný v ústředním seznamu kulturních památek ČR, spravuje mostecké oblastní muzeum.