Pallasmaa, Behnisch, Maki - 3 přednášky v rámci Fora 2000

Zdroj
Barbora Seifertová, FA ČVUT
Vložil
Tisková zpráva
30.09.2010 10:20
Fakulta architektury ČVUT ve spolupráci s Nadací FORUM 2000 si vás dovolují pozvat na soubor přednášek předních světových architektů, konaný v rámci 14. konference Forum 2000 "Svět ve kterém chceme žít".

Juhani Pallasmaa — 8.10. v 18. 00 v Betlémské kapli
Juhani Pallasmaa (* 1939, Hämeenlinna, Finsko) - architekt  a teoretik architektury vnímavý k humánním dimenzím architektury. Působil jako děkan Technické univerzity v Helsinkách a hostující profesor na Washington University v St. Louis. Pracoval v Muzeu finské architektury, jeho výstavy finské architektury proběhly ve více než třech desítkách zemí (v 60. letech i v Československu).  Jeho texty přeložil do češtiny P. Kratochvíl a publikoval Zlatý řez. 

Stefan Behnisch — 11.10. v 18.30 v Betlémské kapli
Stefan Behnisch (* 1957, Stuttgart, Německo) - vedoucí osobnost kanceláře Behnisch Architekten (Stuttgart/Německo). Jeden z prvních, kdo významě přispěl k diskusi o "sustainable" architektuře. V řadě inovativních velkých projektů dokázal kolem sebe soustředit týmy nejlepších odborníků jak z Evropy, tak z USA, s nimiž hledá a postupně realizuje základní principy udržitelné architektury 21. století.

Fumihiko Maki — 12. 10. v 17.30, přednáškový sál Ministerstva kultury - Konírna Nostického paláce
Fumihiko Maki (* 1928, Tokio, Japonsko) - japonský architekt, laureát Pritzkerovy ceny, nejvyššího ocenění za architekturu, které mu bylo v roce 1993 slavnostně předáno právě v Praze, na Pražském Hradě.
Po studiích v Japonsku a Spojených státech pracoval deset let s S.O.M a José Lluis Sertem, než si v roce 1965 otevřel svou vlastní kancelář v Tokiu. Jeho početné projekty a realizace jsou různorodé, vznikají z osobního přístupu ke každému klientovi a projektu. Najdeme je v mnoha zemích světa, kde úspěšně propojují lokální a globální kulturní vlivy. Pro Makiho, který byl počátkem 60. let vůdcem Metabolistů, avantgardní skupiny mladých japonských architektů, je architektonická tvorba především o nadčasovosti, o harmonii částí a celku, v měřítku detailu, domu i města – je „objevováním, ne vynálézáním“.
0 komentářů
přidat komentář