Opravy centra ve Slaném na Kladensku budou pokračovat příští rok

Vložil
ČTK
14.10.2011 21:55
Slaný (Kladensko) - První etapa revitalizace historického centra ve Slaném na Kladensku byla o 6,5 milionu Kč dražší a o pět měsíců delší, než se předpokládalo. Důvodem byly komplikace s rozbitou kanalizací a archeologické nálezy. Rekonstrukce ulice měla původně stát kolem 20 milionů Kč a skončit měla v dubnu. Další část rekonstrukce historického jádra bude pokračovat patrně až v příštím roce na pěší zóně v Husově ulici, řekl dnes novinářům místostarosta Jaroslav Hložek (Volba pro Slaný). Stát bude přes 40 milionů korun.

    Začátek prací na pěší zóně se bude podle Hložka odvíjet od počasí. Další fáze rekonstrukce totiž počítá s výměnou kanalizace, která je v některých místech až čtyři metry pod zemí a vedení města předpokládá, že tyto práce nebude možné udělat v zimě. "Vodovodní a kanalizační přípojky u některých objektů jsou velmi staré a sítě jsou neuvěřitelně hluboko. Musíme se sejít s projektantem, abychom zjistili, co se dá udělat a jsou-li ty práce v zimě proveditelné," uvedl Hložek. Pravděpodobným termínem zahájení prací podle něj bude příští rok na jaře.
    V Husově ulici budou nové chodníky, povrch silnice, veřejné osvětlení a kanalizace. "Bude se to dělat v několika etapách. Přístupnost k objektům nebude úplně jednoduchá," dodal místostarosta. Ve Vinařického ulici v současnosti dělníci dokončují poslední práce. Opravy se týkaly především modernizace inženýrských sítí a silničního mostu. Kvůli nečekaným archeologickým nálezům muselo město navýšit investice, díky nimž lidé při procházení opravenou ulicí například uvidí základy Pražské brány nebo takzvaného barbakánu, který v minulosti umožňoval lepší ochranu vstupní brány před nepřítelem.
    Studii revitalizace centra několik let připravoval tým architektů pod vedením Jaroslava Sýkory. Experti rozdělili Slaný na 22 celků, které budou opravovány postupně. Ulice historického jádra dlouho nikdo zásadněji nerekonstruoval. Stopy po posledních rekonstrukcích jsou podle architektů víceméně nešetrnými zásahy do městské památkové zóny a vnášejí do ní cizí materiály či neodpovídající prvky městského mobiliáře. Celkem za revitalizaci město z rozpočtu a dotací zaplatí 300 až 400 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články