Opozici v Brně vadí prodej pozemku na Římském náměstí

Vložil
ČTK
16.01.2012 19:15
Vítězný soutěžní návrh
Brno - Opozice v Brně-střed kritizuje chystaný prodej pozemku na takzvaném Římském náměstí. Před lety si ho pronajala soukromá firma a vybudovala tam dočasnou stavbu - ordinace lékařů, i když podle územního plánu jde o lokalitu k bydlení. Nyní usiluje firma o koupi pozemku, což opozice kritizuje. Když město pozemek prodá, nebude se moci uskutečnit celá přeměna náměstí, jak ji navrhli architekti v urbanistické soutěži, řekl dnes novinářům opoziční zastupitel Bohumil Straka (TOP 09). Starosta Libor Šťástka ČTK řekl, že o prodeji rozhodnou městští zastupitelé.
    Straka kritizuje to, že firma postupuje salámovou metodou. Nejdřív si pronajala pozemek, pak postavila dočasnou stavbu a nyní s argumenty o vynaložených i chystaných investicích žádá o odkoupení. "Koalice říkala, musíme brát ohled na soukromé podnikání, ale my jsme tady, abychom bránili veřejný zájem. Jakmile se to jednou prodá, nepůjde to vzít zpět," uvedl Straka.
    Podle starosty se však Brno nyní musí zbavovat pozemků, které nepotřebuje. Nebude pak muset o ně pečovat, navíc získá prodejem "zásadnější peníze", než jaké inkasuje z pronájmu. Zároveň odmítl to, že prodej pozemku a další fungování ordinací ohrozí chystanou přeměnu Římského náměstí na klidovou zónu. "Pro nás jsou důležité dvě věci, a to možnost pořádání farmářských trhů a rekonstrukce zahrnující přidání mobiliáře, zeleně a vodního prvku," uvedl.
    Architektonickou soutěž na úpravu Římského náměstí vyhlásila městská rada v minulém volebním období. Dostala víc než 90 návrhů. Porota jako nejlepší vybrala návrh mladých architektů Lukáše Fišera a Kristýny Caskové. Doporučili zúžit vstupy do náměstí, a tak zvýšit jeho intimitu. Prostor rozdělili na živý a komunikující s kavárenskými stolky i lavičkami a vnitroblok obsahující zeleň i budovou dětského a mateřského centra.
0 komentářů
přidat komentář

Související články