Nový kostel v Litomyšli se otevře první prosincový víkend

Vložil
ČTK
03.11.2010 22:15
Litomyšl (Svitavsko) - Nový kostel Církve bratrské v  Litomyšli bude po dvou letech výstavby otevřen první prosincový víkend. V sobotu 4. prosince se uskuteční slavnostní bohoslužba, o den později bude kostel veřejně přístupný. Novinářům to dnes řekl kazatel Daniel Smetana.
    "Pro širokou veřejnost chceme otevřít kostel v neděli v 10:00. Bude možnost se zúčastnit slavnostní bohoslužby, poté bude možnost si kostel prohlédnout, od 17:00 jsou připravena vystoupení dvou kapel," uvedl Smetana.
    Výstavba začala v listopadu 2008 podle návrhu architekta Zdeňka Fránka v sousedství průtahu městem směrem na Svitavy. Projekt počítal se sálem pro zhruba 150 lidí, dvěma víceúčelovými klubovnami a společenským vestibulem se zázemím. Ve druhém nadzemním podlaží je byt kazatele sboru a jeho rodiny. Neobvyklý vzhled kostelu dávají hlavně střídavě skloněné pultové střechy, které působí jako nájezdová rampa. Na nejvyšším místě bude umístěn velký skleněný kříž z dílny Václava Cíglera.
    Náklady na stavbu dosáhnou 19,5 milionu korun. Peníze pocházejí zhruba z poloviny ze zdrojů církve a jejích sbírek, 4,4 milionu korun věnovaly nadace a nadační fondy, sedm milionů si církev půjčila od neziskových organizací a soukromých osob. Zbývající finance poskytla Evropská unie a výnos veřejné sbírky. Pozemek pro výstavbu věnovalo město Litomyšl.
    Podle vedoucí přípravného týmu stavby kostela Jany Mackové shánění peněz otevřením kostela nekončí. "Asi 1,5 milionu korun budeme potřebovat na vnitřní vybavení, nábytek či ozvučení. Židle, celkem 180, nám zatím zapůjčili organizátoři festivalu Smetanova Litomyšl," uvedla Macková.
    Kostel by měl být také využíván pro přednášky, výstavy, vzdělávací akce či divadla. Radnice se také s církví dohodla, že kostel bude sloužit i jako smuteční obřadní síň při pohřbech.
0 komentářů
přidat komentář

Související články