Lázně Bohdaneč – Malý pavilon, který v roce 1931 prezentoval Lázně Bohdaneč na Celostátní výstavě tělesné výchovy a sportu v Pardubicích, by mohl najít nové využití. Zajímají se o něj pardubičtí galeristé, rádi by v něm pořádali výstavy. Pavilon je ve špatném stavu a je umístěný v lázeňském parku. ČTK to řekl ředitel Galerie města Pardubic (GAMPA) Vojtěch Novák.
"Chtěli bychom ho zachránit. Nebyl stavěný na dlouhou dobu, měl sloužit po dobu celostátní výstavy, pak ho Bohdaneč převezl do parku. Naše galerie je vedle automatických mlýnů od Josefa Gočára a pavilonek je u lázeňských budov, které také navrhoval Gočár, je v tom kontinuita," řekl Novák.
Galeristé jednají se zástupci léčebných lázní a plánují s nimi setkání, do obnovy budou mluvit také památkáři, protože přízemní pavilon je památkově chráněný. Lázně jsou o obnově objektu připravené jednat, řekl ČTK vedoucí technického úseku léčebných lázní Tomáš Růžek.
"Pavilon má zadělané dveře, protože tam chodili výrostci a xkrát to tam rozbili. Snažíme se pavilon trochu udržovat, ale bude potřebovat zásadnější opravu," řekl Růžek.
Stavba je pět metrů vysoká a má dřevěné základy, rákosovou omítku, která zahnívá a opadává. Objekt má obdélníkový půdorys, ze kterého na obě strany vyčnívají půlkruhy vyzděné luxferami. V průčelí pavilonu jsou prosklené dvoukřídlé dveře.
Pavilon ve stylu moderny stojí u bočního vstupu do parku. V minulosti tam měli klubovnu pionýři, potom skauti. Lázně objekt nikdy pro své potřeby nevyužívaly.
Výstava se v roce 1931 konala na Sukově třídě a v dnešních Tyršových sadech. Místo kolem zámku bylo nejprve potřeba odvodnit a pavilony musely být založené na pilotech. Pardubice se díky akci staly centrem kulturního a společenského dění a místní tisk ji popisoval jako bílou pohádku. Pavilony měly bílou omítku, která působila čistě a slavnostně. Výstaviště navrhli architekti Pavel Janák, Karel Řepa a Ferdinand Potůček.
Na výstavě bylo 27 pavilonů na ploše 15.000 m². K vidění tam byly exponáty tělovýchovných organizací, aviatiky, prezentovalo se tam školství, pošty, zemědělství, hasiči, policie, průmysl nebo díla spojená se sportem, automobily, nábytek a v pavilonech měla zastoupení města včetně Lázní Bohdaneč.
Výstavu 31. května 1931 zahájil prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Provázely ji celostátní sjezdy, konference, kulturní události. Na všesportovním stadionu, který město postavilo kvůli výstavě, se konala významná sportovní klání včetně mezinárodního fotbalového západu mezi Československem a Maďarskem. Diváci zhlédli cyklistické závody nebo atletické hry.