Fránkův kostel Církve bratrské se začne stavět v říjnu

Vložil
ČTK
29.08.2008 20:55
Brno

Litomyšl (Svitavsko) - Moderní kostel s netradiční architektonickou kompozicí Církve bratrské se začne stavět v Litomyšli na Svitavsku nejspíš už v říjnu. Církev totiž získala příslib státní dotace, kterou by měla utratit ještě letos. První stavební práce se tak přesouvají z jara příštího roku na letošní podzim. ČTK o tom informovala členka sboru Jana Macková.
    "Termíny jsou reálné, měli bychom stihnout všechna povolení, abychom stihli peníze do konce roku prostavět a nemuseli je vrátit," uvedla.
    Kostel podle návrhu architektonické kanceláře Fránek Architects bude stát 20 milionů korun. Jistých má církev zhruba 12 milionů korun. Získala nebo má přislíbené bezúročné půjčky například od podnikatelů, chystá se prodat za čtyři až šest milionů rodinnou vilu se zahradou, kterou v minulosti postavila jako modlitebnu. Na kostel také pravidelně přispívají věřící. "My pevně věříme, že peníze seženeme, jinak bychom do toho nešli," dodala Macková.
    Kostel, který tradiční církevní stavby vůbec nepřipomíná, bude stát u silnice I/35 směrem na Svitavy. Církevní využití proskleného objektu zapuštěného do zeleného svahu bude připomínat pouze kříž. Hlavními materiály budou pohledový beton, drátované sklo a jemná mřížovina. Díky tomu by měl být objekt odolný proti vandalům. Do sálu se vejde 150 lidí, ve druhém patře bude třípokojový byt.
0 komentářů
přidat komentář

Související články