Na opravu českých sídlišť poputuje z EU téměř pět miliard

Zdroj
Michal Půr
Vložil
ČTK
21.11.2006 20:40
Belgie

Brusel

Brusel - Téměř pět miliard korun dá Evropská unie v příštích šesti letech na opravu českých sídlišť. Vyplývá to z takzvaného národního strategického referenčního rámce, který určuje oblasti, kam budou v  letech 2007 až 2013 směřovat evropské peníze. Nové členské státy EU chtěly peníze zejména na opravu panelových domů, ale v Česku dostanou šanci i cihlové domy.

    Celková částka je však o něco nižší než měla původně být. Ještě na jaře ministerstvo pro místní rozvoj slibovalo více než sedm miliard korun, přičemž s českými zdroji částka měla dosáhnout 8,3 miliardy korun. Kolik na opravy sídlišť půjde, však neurčuje Brusel, ale Česká republika, která dostala od EU určitou částku na příštích šest let. O její dělení se ale musí postarat sama.
    V České republice v panelových bytech žijí zhruba čtyři miliony lidí. Nejvíce panelových domů se postavilo v letech 1971 až 1980, kdy vzniklo zhruba 33.000 domů s více než 468.000 byty. Jde sice zhruba o třetinu veškerého bytového fondu v republice, ale velká část je v zanedbaném stavu. Odborníci odhadují, že náklady na opravu všech paneláků najednou se pohybují od 300 do 400 miliard korun.
    Od počátku 90. let se zásadně změnila vlastnická struktura domů a bytů. Města, kterým z velké části sídliště patřila, byty raději rozprodala nájemníkům, kteří si je nyní opravují za své peníze. Z regulovaných nájmů totiž radnice nestačily krýt ani provozní náklady. Peníze teď města shánějí spíše na úpravu sídlišť, kde chybí především prostory k parkování, veřejná zeleň a hřiště.
    I tak ale znamenají peníze z EU zlom. Brusel peníze na tento účel dosud neposkytoval. Nové země EU však zdůrazňovaly, že na sídlištích hrozí kriminalita a sociální vyloučenost obyvatel, tak dlouho, až EU ustoupila. Nové členy evropského společenství navíc podpořila například Francie či Itálie. Dosud se zájemci o podporu museli obracet pouze na stát, který dotoval úroky k úvěrům a havarijní opravy. Je letos takto rozdělí asi 800 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář