Na Den památek se otevřou jinak nepřístupné objekty

Vložil
ČTK
14.04.2011 17:55
České Budějovice  - Podívat se do jinak nepřístupných památkových objektů, navštívit speciální akce nebo využít zvýhodněné vstupy na hrady a zámky mohou o nastávajícím víkendu na jihu Čech zájemci o historii. V předvečer Mezinárodního dne památek a historických sídel, který připadá na 18. dubna, je nabízejí města a obce a také Národní památkový ústav.
    V Českých Budějovicích v sobotu zdarma zpřístupní celkem 13 památkových objektů. "Z toho úplně nově dům v České ulici číslo sedm, kde je nyní klub Horká vana, a opakovaně, z důvodu velkého zájmu veřejnosti, vodárenská věž," řekla ČTK náměstkyně primátora Ivana Popelová (HOPB). Lidé se od 10:00 do 17:00 hodin mohou podívat s průvodcem na českobudějovickou radnici, do Biskupské zahrady, na věže i do křížové chodby bývalého dominikánského kláštera i do všech kostelů.
    Na hradech a zámcích Národního památkového ústavu na jihu Čech bude kromě Českého Krumlova tradičně platit reciproční vstupenka. Každý, kdo vstupenkou doloží, že 16. nebo 17. dubna navštívil jeden z památkových objektů, bude mít vstup na jednu z prohlídkových tras na další památkový objekt zdarma. To platí pro hrady a zámky Červená Lhota, Dačice, Hluboká, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Třeboň, Rožmberk, Zvíkov a Zlatá Koruna.
    Na Červené Lhotě připravili pro návštěvníky mimořádné prohlídky bývalého zámeckého mlýna s funkční historickou hydroelektrárnou, který je od roku 1945 v soukromém majetku. Na zámku v Dačicích zahájí v sobotu sezonu a lidem nabídnou nově instalované expozice. Obyvatelé bývalého panství Dačice budou mít vstup se slevou. Na Hluboké bude zdarma vstup na věž, stejně jako v Jindřichově Hradci. Na rozsáhlé zřícenině hradu Landštejn budou moci návštěvníci nahlédnout s průvodcem do jinak nepřístupných sklepů. V Třeboni je čeká výstava Amarylis a výstava Květiny a ptáci.
    Ke vstupence do Hradního muzea v Českém Krumlově bude zdarma prohlídka věže. Zadarmo budou prohlídky také na první trase, lidé se ale musí včas zaregistrovat. Do kláštera Zlatá Koruna budou mít místní obyvatelé vstup zdarma, dozvědí se tam také to, jak pokračují rekonstrukce v klášteře, a čeká je přednáška na téma zlatokorunští cisterciáci a práce s vodou. Letošní téma Mezinárodního dne památek a historických sídel je totiž Kulturní dědictví vody. Více informací zájemci najdou na webových stránkách www.npu-cb.eu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články