Muzeum vystavuje projekt Kaplického Klubu Volavka

Vložil
ČTK
30.09.2009 18:05
Praha

Jan Kaplický

Vlašim (Benešovsko) - V Muzeu Podblanicka ve vlašimském zámku dnes začala výstava Klub Volavka od Jana Kaplického. Představuje projekt společenského zařízení u Konopiště z dílny jednoho z nejvýraznějších architektů českého původu a jeho ateliéru Future Systems. Výstava potrvá měsíc, řekl ČTK ředitel muzea Radovan Cáder.
    "Je to jediná stavba, o které v dané chvíli víme, že bude u nás podle Kaplického skutečně realizována. Takže jsme chtěli do jisté míry vzdát poctu tvorbě a osobnosti pana Kaplického," dodal. Architekt podle něj mnohokrát před svou letošní smrtí "vzbouřil místní stojaté vody", takže i lidé, kteří se jinak o moderní architekturu nezajímají, Kaplického jméno znají.
    Podle Cádera není běžné, aby Muzeum Podblanicka představovalo architekturu. Nemá na to odborníky ani prostory a technické zázemí. "Komornost výstavy nám umožnila operativně na nabídku zareagovat a projekt vystavit," poznamenal Cáder. Expozice prostřednictvím několika panelů ukazuje vznik klubu od jednoduchého nákresu po finální vizualizaci. Další podrobnosti pak nabízí doprovodná publikace.
    Klub Volavka navrhl Kaplický loni jako společenskou budovu pro nový obytný komplex Konopiště resort. "Volavka je srdcem resortu a musí poskytnout lidem pocit tepla, proto jsem doprostřed klubové kavárny umístil otevřený krb. Oheň pro lidi vždy znamenal teplo a určitou symboliku života. I tady má svůj význam. Udržet pospolitost a nabídnout lidem místo, kde mohou vidět a být viděni," řekl tehdy Kaplický o svém návrhu.
    Podle Daniely Pavlíkové je Volavka jedním ze dvou posledních Kaplického návrhů. Dalším je Vila Kaplický, která bude postavena také v rámci projektu Konopiště resort. Nový obytný soubor vzniká v  blízkosti zámku Konopiště. Je dílem předních architektů. Kromě Kaplického se na něm podíleli mimo jiné Markéta Veselá, Svatopluk Sládeček, Radek Lampa nebo Zdeněk Fránek.

9 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
chvála, samá chvála
Karel
30.09.09 08:26
Karlovi
svetlik
06.10.09 02:40
karle
petr cagaš
07.10.09 04:20
světlíkovi
Jirka
08.10.09 03:23
jirko, pořád dokola
petr cagaš
09.10.09 07:40
zobrazit všechny komentáře