Liberecká zoo chystá výstavbu nového vstupu a zázemí

Vložil
ČTK
10.08.2012 19:25
Liberec

Liberec - Zoologická zahrada v Liberci připravuje výstavbu nového vstupu a zázemí pro chovatele. Obě akce jsou součástí projektu Centrum aktivního odpočinku Lidové sady spolufinancovaného z evropských fondů. Výstavba nového vstupu u konečné tramvajové trati v Lidových sadech a přestavba zchátralé administrativní budovy přijdou podle odhadů na 120 milionů korun. Zoologická zahrada teď hledá dodavatele, uzávěrka přihlášek je 7. září. ČTK to dnes zjistila ve věstníku veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj.
     Nový vstup do zoo bude mít podobu střechy na sloupech s vnitřní sníženou vestavbou. Střechu má pokrýt zeleň. Vnitřní vestavba bude rozdělena na dvě části - na prosklenou halu pro veřejnost se vstupním prostorem, prodejem vstupenek a informačním centrem a na zázemí pro pracovníky i návštěvníky. "Nový vstup by měl dát další možnosti expozicím a nový náhled a dimenzi na průchod zoologickou zahradou," řekl už dříve ČTK ředitel zoo David Nejedlo. Součástí projektu je i  rekonstrukce stávající administrativní budovy, která je v nevyhovujícím stavu. Zázemí tam najdou chovatelé a vzniknou v ní i prostory pro vzdělávací programy.
     Liberecká zoo se rozkládá na ploše 13 hektarů, vznikla v údolí potoka v  Lidových sadech na podzim 1919 a je nejstarší zoo v Česku i Slovensku. Počátky zookoutku v Liberci ale sahají až do roku 1904, kdy ornitologický spolek vystavěl velkou veřejnou voliéru. Později se rozrostla o další ptačinec a výběhy se srnčí zvěří. Už ve 20. letech minulého století se zoo pyšnila bazénem pro lachtany a medvědincem. V době mezi první a druhou světovou válkou v ní žilo až 500 zvířat ze 130 druhů. Dnes zahrada chová kolem 950 zvířat ze 170 druhů, z  nichž řada patří k vážně ohroženým.
     Zoologická zahrada je po zábavním Centru Babylon druhou nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v Libereckém kraji. Loni ji navštívilo více než 340.000 lidí. K nejoblíbenějším zvířatům v Liberci patří bílí tygři, lachtani a šimpanzi. Zoo má velké úspěchy i v odchovech vzácných zvířat, k těm největším zřejmě patří trojice bílých tygrů v roce 2002 a další trojčata se v zoo narodila na začátku prázdnin. Úspěšné jsou i odchovy dravých ptáků a jejich návrat do přírody.
0 komentářů
přidat komentář

Související články