Liberec opraví Hübnerovu hrobku, dominantu Zahrady vzpomínek

Zdroj
Marek Kuntoš
Vložil
ČTK
01.11.2013 10:30
Liberec

Liberec - Liberec zrestauruje hrobku rodiny Hübnerů, která dominuje Zahradě vzpomínek na bývalém hřbitově v Budyšínské ulici. Kulturní památka je v havarijním stavu, práce na její obnově potrvají několik let. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Zuzana Minstrová.

    "První etapa se uskuteční ještě letos. K další budeme ale moci přistoupit až hrobka vyschne, což potrvá minimálně rok," uvedla Minstrová.
    V první etapě za 350.000 korun opraví řemeslníci zničenou střechu, krovy, doplní chybějící kamenné prvky a upraví i odvodnění. "Vybuduje se vsakovací jáma, která bude odvádět dešťovou vodu z nové střechy tak, aby se zamezilo jejímu dalšímu vsakování pod vlastní stavbu hrobky," dodala mluvčí. Na první etapu se radnici podařilo získat dotaci 214.000 korun od ministerstva kultury.
    Hrobku v podobě kaple nechal postavit na začátku 20. století významný liberecký stavitel Adolf Hübner, který je podepsán i pod výstavbou kostela U Obrázku v Ruprechticích či kostela sv. Máří Magdalény. Hrobka se nachází na místě více než půl století nevyužívaného hřbitova v centru města. Zchátralý a zanedbaný areál začala radnice proměňovat v Zahradu vzpomínek před dvěma lety. Revitalizace lapidária stála přes pět milionů korun. Další peníze jsou potřeba na zrestaurování hrobek známých libereckých rodů Hübnerů a Liebigů. "O obnově Liebigovy hrobky chceme začít jednat s památkáři v příštím roce," nastínila Minstrová.
    Zahrada vzpomínek není jen připomínkou minulosti, návštěvníci v ní najdou doslova zadlážděné upomínky na historii zcela nedávnou. V chodníku, který jako meandrující řeka parkem prochází, jsou prvky z četných staveb spjatých s historií města.
0 komentářů
přidat komentář

Související články