Liberec má zájemce o předválečnou Simonovu vilu za 17 mil.Kč

Vložil
ČTK
21.09.2011 17:45
Liberec

foto: slavnevily.cz
Liberec - Navzdory stagnaci realitního trhu se Liberci zřejmě podaří prodat předválečnou Simonovu vilu, v níž donedávna sídlil kojenecký ústav. Radnice za ni požaduje 17 milionů korun a má zájemce, který je ochoten cenu akceptovat. Dalších 15 milionů přitom bude podle odhadů potřebovat na její rekonstrukci. Ve vile se i přes působení kojeneckého ústavu zachovalo mnoho z původní výzdoby, zájemců bylo pět, nabídku ale předložil jen jediný, řekl dnes novinářům primátorčin náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům). Kupec chce podle něj vilu k bydlení.

    Vila na rozlehlém pozemku mezi Husovou a Bendlovou ulicí byla postavena ve 20. letech minulého století. Pro tehdejšího policejního inspektora Adolfa Simona ji navrhl architekt Franz Radetzky. Po druhé světové válce byla znárodněna a od roku 1953 sloužila jako kojenecký ústav. Prodej cenné hrázděné vily kritizuje opozice, která by ji raději využila pro mateřskou školu. Podle Šolce by ale objekt nutně potřeboval rekonstrukci nejméně za deset milionů korun. Nová místa pro předškoláky chce radnice vybudovat s menšími náklady v nevyužitých pavilonech základních škol. "Až bude dětí méně, bude možné je využít třeba pro družiny," vysvětlil Šolc.
    Radnice cennou nemovitost nabídla zcela novým způsobem. Nabídku zveřejnila na internetových stránkách města, inzerát se ale objevil i v tisku. "Snažíme se získat z prodeje našich nemovitostí co nejvíc a tohle je jedna z cest. Realitní kancelář jsme nevyužili, protože to stojí peníze," uvedll Šolc. Město chce podobně postupovat i při prodeji dalších nemovitostí, připravuje proto novelu privatizačních pravidel. Už teď ale zveřejňuje na svých stránkách prodej každého pozemku. "Chceme, aby to bylo co nejvíce transparentní," dodal náměstek.
    Město už připravuje prodej další velké nemovitosti - nabídnout chce část budovy Základní školy Švermova, kterou pronajímá Vysoké škole Karla Engliše. Objekt je samostatná budova, radnice za ni chce 11 milionů korun. Radnice potřebuje každou korunu, ukazuje se totiž, že příjmy byly letos naplánovány příliš optimisticky. Výběr daně z příjmů od živnostníků je nižší, než se předpokládalo, šestnáctimilionový je i propad ve výběru daně z nemovitosti, která byla loni nadhodnocena. "I přes další škrty skončíme letos zřejmě s padesátimilionovým schodkem, některé věci bude nutné přesunout do příštího roku," uzavřel Šolc.
0 komentářů
přidat komentář

Související články