Lázně Kyselka by se měly stát protipólem Karlových Varů

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
18.01.2014 23:40
Kyselka (Karlovarsko) - Protipól velkým lázním Karlovy Vary chce za 10 až 15 let vybudovat v nedaleké Kyselce obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, která většinu zdevastovaných objektů lázní od loňského března vlastní, opravuje a chce je provozovat. Od jara tam plánuje řízené prohlídky, čímž zapojí veřejnost do kontroly oprav, které loni začaly, a chce přilákat také donátory. ČTK to řekl předseda správní rady společnosti Vladimír Lažanský.
    "Od té doby, co se tu něco děje, tak těch lidí je tu neskutečně. Je dobré to už nyní ukazovat a říkat jim, že jednou to tu bude atraktivní turistický cíl. To je ambice Kyselky. Ne udělat tu prosperující lázně, i když za 20 let to nevylučuji, až se tu změní sociální klima a lidé začnou jinak přemýšlet," řekl předseda. Podle něj po dokončení obnovy celého komplexu včetně lázeňského parku a okolí by měl v Kyselce vzniknout protipól lázním Karlovy Vary, kde podle společnosti není vše, například z architektonického hlediska, v pořádku. "Máme ambici tyto bývalé pohodové lázně z konce 19. století šetrně provozovat," uvedl. V Kyselce vznikne restaurace, ubytování, koncertní a kongresové síně.
    Oprava osmi objektů Kyselky přijde na 300 až 400 milionů korun. Loni dala společnost do obnovy 3,5 milionu korun, letos plánuje nejméně 18,5 milionu Kč, jež má z loňska. "Když seženeme 50 milionů, využijeme je," řekl Lažanský. Loni se podařilo objekty stabilizovat, vyklidit a vyřezat náletové rostliny. Nyní se zpracovávají projekty obnovy domů i parku, kde bylo dříve 48 kilometrů cest pro pěší. Společnost bude v roce 2015 připravena žádat o peníze EU a už letos osloví velké firmy jako sponzory.
    Společnost bude podle Lažanského vybírat k obnově pouze menší lokální firmy. "Chceme si vybudovat malou stavební huť a nabíráme kvalitní řemeslníky. Chceme mít do 20 lidí. Na obnově se podílejí jen pracovníci z regionu," řekl ředitel společnosti Miroslav Perout.
    "Od loňska tu každý den korzují lidé a velmi je to zajímá," uvedl starosta Kyselky Aleš Labík. Obec s 800 obyvateli se už letos chce na obnově lázní symbolicky podílet v řádu desítek tisíc korun. Starosta počítá s tím, že se bude počet obyvatel zvyšovat. V obci, která se má stát klidným satelitem Karlových Varů, jsou dvě lokality pro stavbu 45 rodinných domků. "Jedna už je plně zasíťovaná a developer shání kupce na pozemky. V jedné už se staví dva domy," dodal. Obec bude od letoška více propagovat akce, které se v ní dějí. Opravili jsme kino, což je bývalý pitný pavilon. Nabídnou ho také jako prezentační prostory pro semináře. Letos začne rozšiřovat park u kina, kde vznikne lázeňský altán. V obci jsou tři léčivé prameny - Ottův, Jindřichův a Löschnerův.
    Obecně prospěšná společnost chce od léta pořádat benefiční akce, které by měly přinášet hlavní díl peněz na obnovu lázní. V plánu má 3,5hodinový koncert.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Otázky
ASORKD
27.01.14 05:35
zobrazit všechny komentáře

Související články