Kraj dá peníze na koncertní síň v Brně, když dá stát

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
12.11.2009 15:35
Brno

Brno - Zástupci Jihomoravského kraje jsou ochotni v rozpočtu vyčlenit peníze na stavbu koncertního sálu pro Brno, o nějž asi 100 let usilují brněnští filharmonici. Podmínkou však je, aby se na financování podílel i stát. Krajští radní dnes schválili záměr spoluúčasti na projektu, úřad teď připraví memorandum, řekl novinářům hejtman Michal Hašek (ČSSD).
    "Ano, když budou reálné peníze ze státního rozpočtu a bude jasně definovaná částka z města Brna, my jsme připraveni jasně definovat konkrétní částku z peněz Jihomoravského kraje," řekl hejtman. Janáčkovo kulturní centrum by podle něj v takovém případě mohlo stát do dvou nebo tří let.
    Náklady stavby spočítali projektanti na 1,2 miliardy korun, z toho třetina by měla jít na výstavbu podzemních garáží. Podle zástupců samospráv by právě tuto část mohl platit soukromý investor.
    Podle hejtmana by kraj mohl dát asi 100 milionů korun. To je polovina peněz, v něž doufali zástupci města. V minulosti mluvili o tom, že Brno by stejně jako kraj mohlo najít v rozpočtu na záměr 200 milionů. Zbytek peněz chtěli získat jinde - od státu nebo z evropských fondů.
    Janáčkovo kulturní centrum chce radnice postavit ve středu Brna vedle Besedního domu. Na místě je nyní parkoviště. Nová scéna se má stát domovskou pro Filharmonii Brno a operu a balet Národního divadla Brno. Nyní orchestr vhodné koncertní prostory nemá. "Vlastně vůbec nevíme, jak naše filharmonie zní, museli bychom jet do nějakého kvalitního sálu a poslechnout si ji tam," uvedla už dříve předsedkyně brněnského Spolku přátel hudby Alena Štěpánková Veselá.
    Mezi brněnskými zastupiteli se nedávno objevily spekulace, že pozemek v centru naproti Besedního domu není pro koncertní halu vhodný, a to zejména z dopravních důvodů. Primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) to tento týden odmítl. "Všechny ty dopravní diskuse jsou dávno vyřešeny. Stojíme před vydáním územního rozhodnutí," uvedl.
0 komentářů
přidat komentář

Související články