K projektu brněnské koncertní síně vzniknou asi další studie

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
02.05.2007 18:35
Brno

Brno - Projektem koncertního sálu, o jehož stavbu bezmála 100 let usilují brněnští filharmonici, se budou patrně znova zabývat geologové, urbanisté a odborníci na dopravu a rozpočty staveb. Brněnští radní chtějí, aby shrnuli výsledky všech studií, které se k projektu zpracovaly v uplynulých letech. Měli by také doplnit rozbory, které chybějí. Zadat zpracování materiálu měla původně Filharmonie Brno, radní to však dnes odmítli a předběžně se dohodli, že zakázku zadá investiční odbor magistrátu, řekla ČTK náměstkyně primátora Barbora Javorová (KDU-ČSL).

    Janáčkovo kulturní centrum má vyrůst na místě současného parkoviště u Besedního domu v centru města. O projektu se v Brně jedná roky. Vzniky k němu různé studie, mnoho materiálů je však už nyní zastaralých a město je chce aktualizovat. Kromě toho je třeba doplnit chybějící podklady, například studii, která by řešila parkování nebo podloží. Pod povrchem pozemku, kde se má stavět, protéká potok a není jasné, zda by bylo možné zde vybudovat několikapatrový komplex s podzemními garážemi.
    Shrnující a doplňující studie má stát asi 1,2 milionu korun. "Zjistili bychom, jak si projekt stojí v dnešní době, jak je to s financováním, zda pokračovat v této lokalitě, nebo hledat jinou a tak dále," uvedla Javorová. Dodala, že investovat do této studie připadá vedení města efektivnější, než nechat rovnou za deset milionů korun zpracovat dokumentaci k územnímu řízení. Při jejím zpracování by se například mohlo ukázat, že dům není možné na vybraném místě postavit, uvedla.
    Řediteli Filharmonie Brno Davidu Marečkovi rozhodnutí radních nevadí, pokud úředníci budou jednat rychle. "Když investiční odbor udělá do tří měsíců práci, kterou jsme měli dělat my, budeme rádi," řekl dnes ČTK. Dodal však, že filharmonici na stavbě koncertní síně trvají. Nyní hrají v Besedním domě, kde mají k dispozici nevelký sál, nebo v Janáčkově divadle. Podle Marečka si Brno na tento stav zvyklo, zdůraznil však, že jde o provizorium a hudebníci nepůsobí v regulérních podmínkách.
    Náklady stavby nejsou přesně vyčísleny, nejspíš by však přesáhly miliardu korun. Bezmála 190 milionů korun přislíbilo dát Brno, stejnou sumu by poskytnul kraj a počítá se i s penězi státu a EU. Podle Marečka prvořadým problémem není výše investice, ale budoucí provozní náklady. Brno není kvůli koncertní hale ochotno navyšovat příspěvek pro filharmonii. Dotace nyní dosahuje asi 53 milionů korun.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Brnu vládne "studený" minimalismus
Phoenix
15.05.07 09:21
zobrazit všechny komentáře

Související články