Odborníci: Koncertní sál by se měl stavět v centru Brna

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
17.09.2007 17:00
Brno

Brno - Koncertní sál pro brněnské filharmoniky, o jehož stavbě se v Brně diskutuje bezmála 100 let, by se měl stavět na současném parkovišti u  Besedního domu v centru města. V minulosti se diskutovalo o jiných pozemcích, například lokalitě nedaleko výstaviště. Nové posouzení odborníků magistrátu však jako nejvýhodnější lokalitu potvrdilo místo u Besedního domu, řekl dnes novinářům radní města Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).
    O parkovišti u  Besedního domu se jako vhodném pozemku pochybovalo zejména kvůli podloží. Někteří odborníci tvrdili, že na údajných tekutých píscích nebude možné vícepatrový dům s podzemními garážemi postavit. Podle Rychnovského by se problém vyřešil snížením počtu podzemních pater ze tří na dvě - pro takovou budovu už je dané místo vhodné.
    V garážích má vzniknout 250 parkovacích míst. Podle předsedy dopravní komise brněnské rady Josefa Veselého pak křižovatka u  Besedního domu nápor aut při koncertech zvládne. Zastánci projektu argumentují, že místo u Besedního domu se hodí i díky tomu, že v okolí je řada hotelů. Kromě koncertů by sál měl totiž sloužit při pořádání různých kongresů či plesů a hotely poblíž by byly výhodou.
    Kvůli stavbě Janáčkova kulturního centra vznikla v létě v Brně odborná komise. Jejími členy jsou politici, úředníci magistrátu a architekti. Budou mít za úkol posouvat projekt dopředu a nyní například dohodnout s krajem, zda na stavbu přislíbí peníze. Brno má v rozpočtu 198 milionů korun, které se jako nevyužité přesouvají z roku na rok. Kraj by měl podle Rychnovského přislíbit podobnou částku.
    Stavba koncertní arény přijde asi na 1,2 miliardy korun včetně DPH. Zhruba 350 milionů korun mají stát podzemní garáže, jejichž zbudování by mohl zaplatit soukromý investor. Brno počítá s penězi státu a případně se pokusí získat peníze z Evropské unie. Jak však dnes novinářům řekl europoslanec a někdejší brněnský primátor Petr Duchoň (ODS), evropské peníze na projekt nejspíš nepřijdou. Unie prý na podobné investice nepřispívá.
0 komentářů
přidat komentář

Související články