Jihomoravský kraj ocenil nejlépe opravenou památku

Vložil
ČTK
07.05.2010 14:15
Brno

Brno - Jihomoravský kraj dnes ocenil nejlépe opravenou památku regionu v loňském roce, je jí objekt historické Švýcárny u Adamova na Blanensku. Byl postaven v roce 1850. Nyní je využíván jako ekologické centrum organizace Brontosaurus. Budova je svojí architekturou jedinečná. Původně byla postavena jako železité lázně. O vítězi soutěže rozhodla hlasováním veřejnost, řekl ČTK mluvčí kraje Jan Chmelíček.
    Švýcárna získala 2241 hlasů a s převahou tím zvítězila. Za prvenství tak získala odměnu 150.000 korun. Peníze budou použity na další obnovu tohoto objektu, a to na obnovu a úpravu seníku. Z této zchátralé stavby vznikne časem ekologická učebna.
    Brontosaurus se snaží přeměnit Švýcárnu v moderní ekocentrum s učebnami, čajovnovou, klubovnami a kvalitními ubytovacími kapacitami, sloužícími mimo jiné pro pořádání škol v přírodě. Ekologové chtějí v budově zachovat také tradiční restauraci. Objekt má novou střechu. Původní byla ve velmi špatném stavu.
    Švýcárna je svojí architekturou nepřehlédnutelná. Jde o objekt z cihel, trámů a kamene postavený ve švýcarském stylu. Zahrál si již i v několika filmech. Budova byla léta majetkem Socialistického svazu mládeže (SSM) a po roce 1989 se o ni vedly dlouhé právní spory. Objekt je součástí hutnického areálu Stará huť, který je nejstarší technickou památkou na Moravě.
    Na ocenění nejlépe opravené památky bylo navrženo 30 objektů a výtvarných děl. Nejlépe obnovenou památkou z výtvarných děl, jejíž majitel dostane 50.000 korun, je zrestaurovaná socha svatého Jana Nepomuckého z Jedovnic. Peníze obdržel městys.
    Loni získal hlavní cenu zámek v Letovicích na Blanensku, který se podařilo jeho majiteli opravit doslova z ruiny. Za vyhranou částku vznikl na zámku svatební apartmán.
0 komentářů
přidat komentář

Související články