Na jižní Moravě začala soutěž o nejlépe opravenou památku

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
22.01.2012 16:30
Brno

Lednický minaret na dokončení své opravy stále čeká a soutěže se nezúčastní.
Brno - Radnice, sdružení i veřejnost může do 20. února navrhovat na ocenění některou z loni opravených architektonických nebo výtvarných památek z jižní Moravy. Soutěž pořádá popáté Jihomoravský kraj ve snaze napomoci obnově historických budov a cenného mobiliáře v regionu. Vítěz získá odměnu 150.000 korun, řekl ČTK mluvčí kraje Jiří Klement.
    Navrhnout památku na ocenění lze zasláním informace o ní na e-mail vesely.pavel@kr-jihomoravsky.cz. Z nich odborníci vyberou finalisty. Vítěze zvolí veřejnost hlasováním na internetu, na němž budou fotografie přihlášených památek i s podrobným popisem. Hlasovat se bude na stránkách kraje v březnu.
    Soutěž je rozdělena do tří kategorií. Mezi velké stavby patří hrady, zámky, kostely, kláštery, fary, tvrze a hospodářské dvory. Lze do ní ale přihlásit také menší stavby, tedy kapličky, zvoničky a boží muka. Oceněno bude i některé z výtvarných děl. Tato kategorie zahrnuje obrazy, sochy a nástěnné malby.
    U každé z památek navržené na ocenění bude uveden podrobný popis s tím, jaké úpravy se na ní loni dělaly. Celkem bude mezi hlavního vítěze a vítěze dalších kategorií rozděleno 300.000 korun. Představitelé kraje předpokládají, že budou investovány do další obnovy historických staveb.
    Loňským vítězem ankety se stal kostel Jména Panny Marie ze Slupi na Znojemsku, a to za obnovenou kopuli. V kategorii movitých památek obsadily první místo opravené varhany z kostela ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku, který je největším renesančním katolickým chrámem na Moravě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články