Ježek navrhl dočasné řešení - dostavět depozitář v Hostivaři

Vložil
ČTK
16.06.2008 00:25
Praha

Praha - Šéf Národní knihovny (NK) Vlastimil Ježek minulý týden navrhl ministerstvu kultury řešit hrozící nedostatek prostor k uskladnění fondů NK dostavbou hostivařského depozitáře. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes připomněl, že by šlo o nouzové řešení, kdy prostory v Klementinu přestávají stačit a stavba nové budovy je v nedohlednu.
    "My jenom nechceme dojít do situace, kdy bychom provoz Národní knihovny museli omezit, nebo dokonce zcela uzavřít," uvedl.
    Pokud dostane NK pro hostivařskou nouzovou variantu souhlas, měla by podle Ježka dostavba tamních depozitářů skončit počátkem roku 2011. Tím by NK získala dalších osm let, během nichž by pak ale měla být dostavěna nová budova. Ježek již dříve uvedl, že hostivařská varianta je drahá, neekologická a nešetrná vůči knižnímu fondu, knihy by se stále převážely do Klementina.
    Dnes v ČT se Ježek opět neshodl s Pavlem Bémem (ODS). Pražský primátor prohlásil, že z projektu výstavby nové budovy NK podle návrhu Jana Kaplického se stala "politická šaškárna". Ježek, zastánce výstavby Kaplického "chobotnice" na Letné, považuje za šaškárnu spíš to, jak dnes Bém v ČT argumentoval.
    Spory o novou Národní knihovnu se táhnou přes rok. Týkají se pozemku, financování i regulérnosti soutěže, z níž Kaplického návrh vzešel. Premiér Mirek Topolánek (ODS) a ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) uvedli, že na výstavbu nejsou peníze.
    Stavba nové budovy Národní knihovny se navíc čím dál zřetelněji stává tématem předvolebního boje. Ježek, který se rozhodl kandidovat za KDU-ČSL do Senátu, se nyní snaží hledat podporu pro stavbu napříč politickým spektrem. "Co dělat, když to zpolitizovali jiní. Stejně o stavbě rozhodnou politici," uvedl v minulých dnech. Tím, kdo kauzu zpolitizoval, je podle něj ODS. Pražští zastupitelé za tuto stranu loni na podzim proti stavbě vystoupili, předtím se o Kaplického návrhu negativně vyjádřil i prezident Václav Klaus a kritický je nyní k projektu i Bém. Šéf lidovců Jiří Čunek a předseda ČSSD Jiří Paroubek naopak slíbili spornému návrhu podporu.
    Podle Ježka je překážkou zadání projektu to, že NK nemá podepsanou smlouvu o prodeji pozemku. Počátkem května Béma dopisem vyzval, aby Praha pozemky knihovně prodala. Primátor dnes uvedl, že dopis dostal, ale neodpověděl na něj. S vydáním pozemků prý nemůže souhlasit v situaci, kdy není jasné, zda se Kaplického blob bude stavět, a kdy nejsou zajištěny potřebné peníze. "Pokud nemám za co, nemohu stavět," řekl v ČT. Ježek dodal, že obdobný dopis v pátek zaslal pražským radním, a když ani to nepomůže, tak ho pošle i  všem a zastupitelům.
    "Z knihovny, z blobu se stala prostě politická ... šaškárna, a v tuto chvíli si troufám tvrdit, že to znamená konec tohoto projektu," prohlásil primátor. ODS a celá Praha s tím ale podle něj nemají od začátku nic společného a hlavní město je v pozici "subalterního úředníka". Občanští demokraté podle Béma chtějí, aby NK měla novou budovu, navrhují ale šetrnější alternativy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články