Jan Kaplický přijel do Č. Budějovic kvůli nové koncertní síni

Zdroj
Alena Binterová
Vložil
ČTK
31.03.2008 23:25
České Budějovice

České Budějovice - Architekt Jan Kaplický dnes přijel do Českých Budějovic, aby jednal o nabídce navrhnout podobu nové koncertní síně. Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka za tři čtvrtě miliardy korun by mělo vyrůst na místě bývalých kasáren ve čtvrti Čtyři Dvory. Moderně vybavenou koncertní síň se dvěma sály tam chce postavit Jihočeská společnost přátel hudby, která oslovila Kaplického s nabídkou, aby zpracoval studii.
    Architekt proto dnes přijel do Českých Budějovic, aby si místo prohlédl. "Taková nabídka se musí brát smrtelně vážně, vždycky jsem si přál udělat něco takového. Kombinace dvou velikostí sálů by byla úžasná," řekl dnes Kaplický novinářům před tím, než začal jednat s českobudějovickým primátorem. Teprve poté mířil na staveniště ve Čtyřech Dvorech, takže zatím odmítl své další plány upřesnit. Označil je za přísně tajné - řekl jen, že existují dva modely, z nichž každý má své výhody.
    K městu má Kaplický vztah, protože jezdil do Českých Budějovic s rodiči na prázdniny. Líbí se mu, že leží ve středu Evropy a není odtud daleko do Prahy ani do Lince. Zná Budějovice i díky tomu, že jsou spjaté s  koněspřežkou a že tam stojí světoznámý pivovar. "To je symbol, který musíme nějak doplnit," podotkl.
    Zadání vytvořit koncertní síň se mu líbí, stejně jako myšlenka, že tuto budovu bude obklopovat park. Navrhnout koncertní síň je podle Kaplického jeden z nejtěžších úkolů, protože prostor musí vyhovovat akusticky, zároveň ale musí být příjemný lidem - jak muzikantům, tak publiku. "Ta zodpovědnost je úžasná," uvedl.
    Jihočeská společnost přátel hudby, která v Českých Budějovicích uspořádala už 18 ročníků Hudebních slavností Emy Destinnové, usiluje řadu let o vznik moderního a dostatečně velkého prostoru se zázemím, kam bude možné zvát i symfonické orchestry. Tato nabídka zatím stotisícovému městu chybí.
    Proto chce postavit centrum pojmenované po skladateli Antonínu Dvořákovi se dvěma koncertními sály pro tisíc a 350 až 400 posluchačů, které ponesou jméno Emy Destinnové a Karla Ančerla. Počítá se i se salonky, kavárnami, galeriemi a podzemním parkovištěm. Na investici za zhruba 750 milionů Kč chce společnost získat peníze z fondů Evropské unie, státního rozpočtu a dalších zdrojů.
    Areál bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech se stane novým městským centrem. Sdružení PMD tam chystá nové bydlení, správní budovy, služby, náměstí a v plánu je i akvapark.
25 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
adios amigos praga
lukáš král
01.04.08 12:25
To Pipe
Daniel John
01.04.08 09:53
kaplický
Filip Kastl
01.04.08 09:10
honza
01.04.08 10:34
zobrazit všechny komentáře

Související články