Hrušovany nad Jevišovkou hledají využití pro zchátralý zámek

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
30.04.2014 22:15
Hrušovany nad Jevišovkou (Znojemsko) - Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku hledá využití pro svůj značně zchátralý zámek. Jeho oprava přijde na 150 milionů korun. Město na ni zatím nemá peníze. Objekt se pokoušela prodat, ale seriózního kupce nenašla. Patrně nezbude nic jiného, než aby se o objekt postaralo město, řekl dnes ČTK starosta Miroslav Miloš (Nezávislí). O tom se rozhodne koncem tohoto roku.
    "Připravujeme podklady pro zastupitele, kteří budou zvoleni v podzimních volbách. Teprve oni řeknou poslední slovo. Pokusíme se jim nabídnout možnosti, jak by mohl být objekt po postupné obnově využit," uvedl starosta. Podle něj lze v zámku po rekonstrukci vytvořit muzeum a pořádat v něm kulturní či společenské akce.
    V roce 2010 našla hrušovanská radnice pro objekt kupce s příslibem, že památku brzy obnoví. Firma ale za zámek nezaplatila a věcí se pak musel zabývat soud. Rozhodl, že památka je města. Jeho vedení proto znovu hledá pro areál využití.
    "Většina potencionálních kupců jsou pochybné existence. Byli mezi nimi lidé, kteří se tvářili jako milionáři, ale překvapivě i bezdomovci. Radnici nezbude nic jiného, než se pustit do obnovy objektu sama. Bez dotací to rozhodně nepůjde," uvedl starosta.
    Město zatím investuje do základní údržby památky. V uplynulých dnech nechalo v jejím okolí uklidit. Letos plánuje nové oplocení zámeckého areálu a také výstavbu nové kanalizace pro odvod dešťové vody. Práce přijdou zhruba na tři miliony korun.
    Podobné problémy mají desítky radnic. Tíží zejména ale malá města, větší si mohou dovolit uvolnit z rozpočtu peníze aspoň na částečnou obnovu objektů. Využití pro svůj zámek nyní hledají například Bzenec na Hodonínsku, Ivanovice na Hané na Vyškovsku nebo Břeclav.

0 komentářů
přidat komentář

Související články