EU má Plzeňskému kraji pomoci ve školách, muzeích a nemocnicích

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
15.06.2009 21:50
Plzeň

Plzeň - Plzeňský kraj chce z Evropské unie dalších 1,14 miliardy korun pro svá kulturní zařízení, školy, nemocnice či sportoviště. O peníze požádal v takzvané páté výzvě Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad. Podání žádostí dnes schválili zastupitelé kraje. Kromě toho bude kraj žádat ještě o 400 milionů Kč na stavbu klatovské nemocnice.

    Peníze z páté výzvy chce kraj na první etapu dostavby skanzenu v Chanovicích, dostavbu a úpravy muzea v Sušici, obnovu domažlického Muzea Jindřicha Jindřicha, pořízení přístrojů do nemocnic, modernizace učeben, stavební úpravy škol, opravy silnic či stavby sportovišť. Jen krajské školy podávají 15 projektů za téměř 300 milionů korun. Nejnákladnější jsou plány na postavení tělocvičny v Rokycanech, na sportovní halu v Tachově nebo na modernizace škol v Plzni a Blovicích, každý za přibližně 40 milionů korun.
    ČSSD, která je nyní ve vedení kraje, vytýká svým předchůdcům z ODS, že pro krajské organizace nezískali v předchozích výzvách ROP dost peněz, prostředky šly často soukromým subjektům. Proto nyní hejtmanství podporuje své organizace, aby podaly co nejvíce žádostí.
    Bývalý radní Jiří Kalista (ODS) ale upozornil, že pokud podají například krajské střední školy tolik žádostí, zbude v příslušné kapitole jen malá šance na získání dotace pro projekty škol v majetku obcí. "Minulé vedení kraje to trochu podcenilo a my ty školy ze svých peněz v současné finanční krizi sanovat nemůžeme, ale chceme, aby byla kvalitní výuka," reagoval náměstek hejtmanky Ivo Grüner (ČSSD). Podle něj budou krajské a obecní školy o peníze bojovat v rámci daných pravidel pro přidělování dotací. V páté a šesté výzvě je pro žadatele z Plzeňského a Jihočeského kraje, kteří dosud patřili k nejaktivnějším z ČR, vyčleněno přes 4,2 miliardy korun.
    Na to, že zejména v kapitole školství bude v páté výzvě zřejmě velký převis žádostí, upozornil i ředitel Rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka. Jen do 22. května ohlásilo záměr podat žádost na projekty ve školství přes 100 žadatelů, termín pro podání žádostí do páté výzvy je konec června. Ve třetí výzvě přitom podporu v oblasti školství získalo jen 17 žadatelů.
    Žadatelé mohou své záměry konzultovat a mohou si provést i cvičné hodnocení projektu. "Pokud jejich projekt není připravený tak, aby se pohyboval na hranici 90 bodů ze 100, je šance na úspěch téměř nulová," upozornil Trnka.
    V období 2007 až 2013 je v ROP Jihozápad získat připraveno přes 17 miliard korun.
0 komentářů
přidat komentář