Do posuzování vlivu staveb na prostředí možná více zasáhnou soudy

Vložil
ČTK
06.02.2009 15:10
České Budějovice

Praha 6. února - Obce a občanská sdružení se asi budou moci obrátit na správní soud, pokud nebudou spokojeny s výsledky řízení o posuzování vlivů plánované stavby na životní prostředí. Výslovně jim to má umožnit vládní novela, kterou dnes sněmovna poslala do závěrečného schvalování. I když normě hrozí ve sněmovně zamítnutí, pravděpodobnější je, že poslanci se rozhodnou jen zpřesnit podmínky podání k soudu.

    Pokud by totiž novela nebyla schválena, České republice reálně hrozí podání žaloby u Evropského soudního dvora, prohlásil ministr školství Ondřej Liška (SZ), který zastupoval stranického a vládního kolegu Martina Bursíka. Evropská komise už zahájila s Českem řízení kvůli tomu, že zákon v této oblasti neladí s evropským právem.
    Kritici novely namítali, že norma pouze prodlouží posuzovací řízení, které prý trvá v nejlepším případě zhruba 280 dní. Poslanec ČSSD Břetislav Petr uvedl, že na rozhodnutí se od podání záměru čeká dva až tři roky a novela by tuto lhůtu prodloužila na dvojnásobek vzhledem k délkám soudních řízení. To by podle Petra každého investora odradilo. Poslanec proto navrhl umožnit napadnout jen výrokovou část rozhodnutí, a to ve správním řízení.
    Novela má po zásazích sněmovního výboru pro životní prostředí umožnit obrátit se na soud obcím a občanským sdružením nebo obecně prospěšným společnostem, jejichž předmětem činnosti je ochrana životního prostředí, veřejného zdraví a kulturních památek. Podmínkou je, že předtím v řízení řádně poslaly písemné vyjádření k projednávané dokumentaci nebo posudku. Žaloby podle výboru nemají mít odkladný účinek, aby nemohly bránit dalším úkolům.
0 komentářů
přidat komentář