Dny evropského dědictví se budou věnovat památkám v krajině

Vložil
ČTK
12.08.2008 16:35
Praha

Praha - Památky v krajině a krajina jako památka jsou národní témata letošních Dnů evropského dědictví. Několik dní, kdy si lidé v evropských zemích připomínají své kulturní dědictví, letos připadne na 13. až 21. září. V  České republice budou Dny evropského dědictví zahájeny 12. a 13. září v Českých Budějovicích.
    Během zahajovacích dnů ministr kultury opět udělí několika lidem titul Nositel tradice lidových řemesel - těm, kteří ve výrobě uplatňují tradiční postupy či materiály.
    Letošní národní téma Památky v krajině a krajina jako památka otevírá možnosti nových pohledů na vzájemný vztah kultury a přírody - umožňuje uvědomit si dlouholeté vzájemné působení architektury a krajiny. Účastníci Dnů evropského dědictví mohou poznat, jak v minulých stoletích působením člověka vznikala kulturní krajina i třeba to, že mnohé prvky v krajině dnes vnímané jako "přirozené" jsou lidským výtvorem.
    Při Dnech evropského dědictví jsou otevřené stovky památek, těch, které jsou běžně přístupné, i dalších, jež se z různých důvodů otevírají právě jen při výjimečných příležitostech.
    Dny evropského dědictví se v Evropě a zároveň i v ČR konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy. Národní zahájení se každým rokem koná v jiném městě. Pořadatele vybírá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Letos bude ceremoniál v Českých Budějovicích, příští rok ve Šternberku na Olomoucku.
    Počet zpřístupněných památek i návštěvníků Dnů evropského dědictví v Česku roste. V roce 1991 navštívilo tři stovky památek 50.000 lidí, o deset let později bylo otevřených památek přes 700 a vidělo je již přes půl milionu lidí. V roce 2006 bylo zpřístupněných míst už přes tisíc a lidí, kteří si je přišli prohlédnout, bylo 600.000.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Broumovsko
Tomáš Růžička
13.08.08 12:17
Likvidace české kulturní krajiny
Karel Vrba
14.08.08 07:01
zobrazit všechny komentáře

Související články