Dělníci opravují prosklenou halu Machoňovy reálky v Pardubicích

Zdroj
Lucie Jelínková
Vložil
ČTK
15.07.2014 10:35
Pardubice

Ladislav Machoň

Pardubice - Opravami prosklené haly začala rekonstrukce Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích, která bude stát 57 milionů korun. Stavební firmu čeká náročná výměna všech původních elektroinstalací. Kulturní památku navrhl architekt Ladislav Machoň a je jednou z dominant centra Pardubic. ČTK to dnes řekl ředitel školy Ladislav Štěpánek.

    "Stěna je původní. Je to ještě poctivé řemeslo. Pláty jsou přinýtované, jak tam natékala voda, hrozilo nebezpečí úrazu," řekl Štěpánek.
    Škola se stavěla ve 20. letech minulého století. Machoň ovlivnil podobu centra města nejvíc, navrhl v Pardubicích šest budov. Architekt je například i autorem vily bratří Čapků v Praze.
    Elektroinstalace v bývalé reálce jsou všude ještě původní a musejí se vyměnit. "Osvětlení již nevyhovuje normám. Světla mají nedostatečný počet luxů. Budeme měnit všechny silové rozvody, veškeré informační sítě se budou rekonstruovat," řekl Štěpánek.
    Práce jsou rozvrženy na dva roky. Sítě by se měly začít modernizovat od srpna. Klíčové rozvaděče, které vyžadují rozsáhlé bourací práce, by stavební firma mohla stihnout ještě o prázdninách. "Pak bychom příslušné křídlo vždy uvolnili, bourací práce by vždy probíhaly v odpoledních hodinách a o sobotách a nedělích. V průběhu dne by se dělaly instalace sítí," řekl Štěpánek.
    Původně státní reálka má okrový podklad, atiková věž je obložená měděným plechem a zdobí ji i dekorativní obkládačky. Stavba má prostorné třídy, široké chodby a stupňovité posluchárny, jaké jsou na vysokých školách. Škola se stavěla v letech 1925 až 1929. V roce 1974 byl dokončen pavilon dílen, laboratoří a výpočetní techniky. Z roku 1985 pochází ještě další přístavba.
    "Jsme největší škola v Pardubickém kraji, aktuálně máme 1043 studentů," dodal Štěpánek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články