Česká Lípa nebude stavět nové divadlo, opraví to staré

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
29.05.2009 16:40
Česká Lípa

Česká Lípa - Česká Lípa nebude stavět nové divadlo. Zastupitelé rozhodli, že nechají zrekonstruovat to staré. Město plánovalo výstavbu nového centra umění a kultury, jehož náklady se měly pohybovat kolem 300 až 400 milionů korun. Radnici se ale nepodařilo získat na záměr dotace a ve vlastním fondu investic má jen kolem 100 milionů korun. Proto zastupitelé zvolili levnější rekonstrukci stávajícího Jiráskova divadla, která by měla podle odhadů stát kolem 110 milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí českolipské radnice Kateřina Amrichová.

    Zastupitelé se tak vrátili k původnímu záměru rekonstruovat staré divadlo, který před devíti lety zavrhli. Obávali se tehdy toho, že ani po rekonstrukci nebude bývalá sokolovna vyhovovat nárokům moderního divadla. Stará budova má totiž nevyhovující vzduchotechniku a špatnou statiku. Při rekonstrukci divadla zůstane navíc čtyřicetitisícové město bez divadelního sálu. "Alternativou je ale víceúčelový sál v kulturním domě Crystal," poznamenala Amrichová.
    Město nyní nechalo zpracovat novou studii revitalizace, která by měla vyřešit zásadní nedostatky zejména ve vstupním prostoru, jeviště a sociálního zázemí. "Studie rozdělila divadlo na tři provozní celky - na budovu v Panské ulici, sál s jevištěm a vstupní objekt. Kromě celkové opravy budovy řeší především zlepšení sociálního zázemí personálu divadla a účinkujících, přibude i zkušebna," řekla Amrichová. Ze sálu mimo jiné zmizí balkony, což umožní vestavět stupňovité hlediště pro 330 diváků.
    Největší změny čekají podle Amrichové vstupní část, kde vznikne přístavba se šatnou a sociálním zázemím, v patře pak bude prostor pro kavárnu. "Část haly ve druhém podlaží je oddělitelná mobilními stěnami a může sloužit k výstavám, přednáškám či společenským akcím jako samostatný víceúčelový sál," dodala Amrichová. V rámci revitalizace divadla se úprav dočká i okolí - chodníky, zpevněné plochy, veřejné osvětlení vstupních prostor a přilehlá zeleň.
    "V nejbližší době bude vypsána soutěž na zpracování projektové dokumentace," řekla Amrichová. Teprve pak může radnice hledat dodavatele. Ve fondu investic má město připraveno zhruba sto milionů korun. Česká Lípa hospodaří s rozpočtem přes 700 milionů korun. Město splácí úvěr 230 milionů korun, který si loni vzalo na rekonstrukci sportovního areálu, dalších 190 milionů představuje úvěr Bytového družstva Lada, jehož splácení radnice za družstvo převzala. "Rozhodně se zatím nepočítá s tím, že bychom se kvůli opravě divadla zadlužovali," dodala mluvčí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články