Opravené divadlo v České Lípě za 197 mil. Kč v sobě spojuje staré i nové prvky


Česká Lípa - Pětidenními oslavami zahájí v pátek Jiráskovo divadlo v České Lípě provoz po tříleté celkové rekonstrukci za 197 milionů korun. Vybavení divadla nyní umožňuje odehrát v něm veškeré typy představení od baletu přes činohru až po operu. I po rekonstrukci ale v divadle zůstala řada původních prvků. Snahou bylo zachovat jich co nejvíce, řekl dnes novinářům architekt Adam Rujbr, který je autorem návrhu projektu rekonstrukce.


"Ta budova má svého ducha, který jsme se pokoušeli tady zachovat. A nejenom toho ducha, ale i tu materii. To znamená, že jsme využili původní lustr na hlavním sále, využili jsme původní svítidla, využili jsme původní trámy, využili jsme původní schodišťové stupně, které tady naleznete v budově, anebo základní kameny," řekl Rujbr.

Zároveň jde ale podle něj o moderní, bezbariérovou budovu. "Technicky je budova vybavena na úrovni 21. století. To znamená, že jsou tady úsporná svítidla, je tady vzduchotechnika, je tady klimatizace, nějaký systém řízení. Takže ačkoliv jsme ve staré budově, všechno je to moderní," dodal.

Nejstarší části rozlehlé budovy jsou z poloviny 14. století. Původně zde byla obytná zástavba, od začátku 20. století tělocvična a divadlo je zde od 30. let minulého století. Dosud poslední rekonstrukce byla z roku 1976 a o nutnosti další se ve městě diskutovalo dlouhé roky. "Jsem rád, že se nám podařilo rozetnout ten gordický uzel, protože už nějakých 30 let se hovoří o tom, že Česká Lípa by potřebovala nové divadlo, a teprve teď se nám to podařilo konečně přetavit do skutečnosti," řekl místostarosta Martin Brož (ANO).

Kapacita hlavního sálu divadla sice zůstala 370 míst, díky úpravám ale nabízí návštěvníkům mnohem lepší komfort. Sedačky jsou širší, přibyl i druhý balkon. Oproti předchozímu stavu má sál i nesrovnatelně lepší akustiku, ozvučení i osvětlení. Nad hlavami navíc uvidí diváci pomyslné hvězdné nebe, které je vytvořené z historického lustru ze 70. let 20 století a moderních LED pásků a LED čipů.

V divadle jsou nově navíc ještě dva další sály pro 100 a 40 diváků, kde je možné pořádat komornější akce. V přízemí přibyla divadelní kavárna, hlavní vchod se přesunul do Panské ulice blíž k radnici a náměstí. Jako první při oslavách vystoupí v Jiráskově divadle v pátek místní ochotníci, na programu pro další dny je opera, koncert vážné hudby a divadlo pro děti.

Rekonstrukce divadla patří k největším investicím v novodobé historii českolipské radnice. Dražší bude jen koupaliště, jehož stavbu zahájilo město letos na jaře. U něj by měly být náklady ještě o zhruba 90 milionů korun vyšší než u opravy divadla.
0 komentářů
přidat komentář

Související články